បារខែមបាត់ដំបង ពិតជាទាក់ទាញខ្លាំងបំផុត | សែលកាត
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទីXX ខែមិថុនា៖ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមបារខែមកម្ពុជា 2016 នៅតែបន្តទទួលបានជោគជ័យ និង ទាក់ទាញអ្នកចូលរួមកាន់តែច្រើនខណៈពេលនេះ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំលើកទីបីសម្រាប់បារខែមបាត់ដំបង។
ក្រោមការរៀបចំដោយបារខែមកម្ពុជា និងគាំទ្រឧបត្ថម្ភដោយ សែលកាត ព្រឹត្តិការណ៍នេះនឹងធ្វើឡើងនៅសាកលវិទ្យាល័យបាត់ដំបង ពីថ្ងៃទី26-26 ខែមិថុនា។ បារខែមបាត់ដំបង ដែលបច្ចុប្បន្នឈានដល់ជុំទីបួនហើយនោះ ឆ្នាំនេះនឹងផ្ដោតលើវិស័យទេសចរណ៍ បដិសណ្ឋារកិច្ច ការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម និងការចែករំលែកចំណេះដឹងព្រមទាំងបង្ហាញពីទំនាក់ទំនងវិស័យនេះទៅ នឹងបច្ចេកវិទ្យា និងអ៊ីធើណិត។
ព្រឹត្តិការណ៍បារខែមបាត់ដំបង ដែលរយៈពេលពីរថ្ងៃនេះ នឹងមានវាគ្មិន និងអ្នកជំនាញ 25រូប មកពីបណ្ដាស្ថាប័នផ្សេងៗគ្នាដែលនឹងចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង បទពិសោធ និងប្រវត្តិជោគជ័យរបស់ខ្លួន។ បារខែមបាត់ដំបងឆ្នាំមុន បានទាក់ទាញអ្នកចូលរួមរហូតដល់ជាង 1000នាក់ ហើយឆ្នាំនេះរំពឹងថាចំនួនអ្នកចូលរួម នឹងកើនឡើងបន្ថែមទៀតតាមរយៈសកម្មភាពជាច្រើនរួមមានពិព័រណ៍បង្ហាញផលិតផល វគ្គសិក្ខាសាលា និងកិច្ចជំនួបពិភាក្សាជាច្រើនទៀត។
ព្រឹត្តិការណ៍ដែលអាចចូលរួមដោយសេរីនេះ នឹងប្រជុំប្រមូលផ្ដុំទៅដោយអ្នកជំនាញខាងព័ត៌មានវិទ្យា ថ្នាក់ដឹកនាំអាជីវកម្មទាក់ទងបច្ចេកវិទ្យា អ្នកច្នៃបង្កើតថ្មី សហគ្រិនវ័យក្មេង អ្នកមានគំនិតច្នៃប្រឌិត សាស្ត្រាចារ្យ និងនិស្សិតជាច្រើនរូបមកចូលរួមដើម្បីលើកកម្ពស់ជំរុញការផ្លាស់ប្ដូរចំណេះដឹង ជំនាញ និងបទពិសោធគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក អៀន វ៉ាតសុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានថ្លែងថា “ក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភគាំទ្រយូរមកហើយចំពោះគំនិតផ្ដួចផ្ដើមបារខែមកម្ពុជា ជាថ្មីម្ដងទៀត សែលកាត មានមោទនភាពផ្ដល់ជូនយុវជនខ្មែរនូវចំណេះដឹង ជំនាញ និងគំនិតយល់ដឹងអំពីគុណសម្បត្តិ និងគុណវិបត្តិរបស់បច្ចេកវិទ្យា និងអ៊ីនធើណិត ដែលអាចរាំងស្ទះ ឬ ជួយលើកកម្ពស់វិស័យបែបប្រពៃណីដូចជាវិស័យទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចជាដើម។” លោកក៏បានបន្ថែមទៀតថា “ការពិតចំពោះវត្តមានចូលរួមបារខែមបាត់ដំបង កំពុងមានការកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ហើយនេះក៏សបញ្ជាក់ឲ្យឃើញថា យុវជនខ្មែរកំពុងយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ពីសារៈសំខាន់នៃបច្ចេកវិទ្យា ការច្នៃប្រឌិត និងការចែករំលែកចំណេះដឹង សម្រាប់កម្ពុជា។”
បារខែមកម្ពុជា ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំបំផុតប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ត្រូវបានគាំទ្រដោយក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា។ បារខែមបាត់ដំបង ចាប់ផ្ដើមដំណើរការពីម៉ោង8ព្រឹក និងបញ្ចប់នៅវេលាម៉ោង5ល្ងាច សម្រាប់រយៈពេលទាំងពីរថ្ងៃ។

BARCAMP BATTAMBANG BECKONS | Cellcard
Phnom Penh, June XXX: The 2016 Barcamp Cambodia initiative continues to pick up steam, and participants, as it enters its third event of the year with Barcamp Battambang.
Organized by Barcamp Cambodia and supported by Cellcard, the event will be held at the University of Battambang from June 25-26. Barcamp Battambang, which is now into its fourth edition, will this year focus on tourism, hospitality, startups and knowledge sharing and how these fields are evolving due to technology and the Internet.
The two-day event will play host to an expected 25 speakers and experts from various industries who will share their knowledge, experiences and success stories. Last year’s Barcamp Battambang attracted over 1,000 participants, and this year’s edition is looking to add to its number with a range of activities that include product exhibitions, workshops and panel discussions.
As always, the free event will bring together IT professionals, tech-inclined business leaders, innovators, young entrepreneurs, creative thinkers, educators and students in sessions that promote an exchange of knowledge, skills and experiences.
“As longtime supporters of the Barcamp Cambodia initiative, Cellcard is once again proud to provide Khmer youngsters knowledge, skills and insights into how technology and the Internet disrupts and enhances traditional fields as hospitality and tourism,” said Cellcard CEO Ian Watson. “The fact that attendance at Barcamp Battambang is increasing year to year ever also proves that young Khmer are growing more aware of just how important technology, innovation and knowledge-sharing is to Cambodia.”
The largest event of its kind in the Kingdom, Barcamp Cambodia is supported by the Ministry of Education, Youth and Sports. Barcamp Battambang kicks-off at 8am and ends 5pm over the course of its two days.