សេវាកម្ម 3-2-1 របស់សែលកាត៖ សេវាផ្ដល់ព័ត៌មានតាមសំណើដោយឥតគិតថ្លៃសម្រាប់កម្ពុជា | សែលកាត
ភ្នំពេញ, កម្ពុជា, ថ្ងៃទី18 ឧសភា 2016៖ សែលកាតបាននាំជូននូវសេវាផ្ដល់ព័ត៌មានតាមសំណើដោយឥតគិតថ្លៃដែលផ្ដល់នូវព័ត៌មានសេវាសាធារណៈដ៏គួរឲ្យទុកចិត្តបំផុតលើគ្រប់ប្រភេទទូរស័ព្ទ។
ប្រព័ន្ធសារឆ្លើយតបទូរស័ព្ទ ហៅថា សេវា 3-2-1 ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីឲ្យកាន់តែងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងត្រូវបានអភិវឌ្ឍឡើងយ៉ាងពិសេសបំផុតដើម្បីបម្រើសេវាជាប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ ពិសេសសម្រាប់អ្នកដែលរស់នៅតាមតំបន់ជនបទនានា។ សេវានេះអាចឲ្យមនុស្សគ្រប់គ្នាប្រើប្រាស់បានមិនថាប្រភេទទូរស័ព្ទធម្មតា ឬស្មាតហ្វូនឡើយ។
ការចុច “321” នឹងភ្ជាប់អ្នកហៅទូរស័ព្ទ ទៅកាន់សេវាសារជាសំឡេងឆ្លើយតបយ៉ាងច្បាស់ភ្លាមៗជាភាសាខ្មែរ ដែលអាចឲ្យអ្នកហៅទូរស័ព្ទអាចស្វែងរកព័ត៌មានជាទីទុកចិត្តតាមប្រធានបទនានាដូចជា ការព្យាករណ៍អាកាសធាតុ អត្រាប្ដូរប្រាក់ តម្លៃទំនិញទីផ្សារ សុខភាពបន្តពូជ និងលេខទូរស័ព្ទបន្ទាន់ផងដែរ។ ប្រើការថតសំឡេងវាគ្មិនទុកជាភាសាខ្មែរ ធ្វើឲ្យសេវានេះអាចបញ្ជូនព័ត៌មានដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ គ្រប់វ័យ មិនថារៀនសូត្របានកម្រិតណា ចេះអក្សរឬអត់ក៏ដោយ។
សេវា 3-2-1 ត្រូវបានផ្ដល់ជូនក្រោមកិច្ចសហការជាមួយអង្គការបណ្ដាញមនុស្សធម៌អន្តរជាតិ (HNI) ដែលជាអង្គការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិមួយដែលនាំយកអត្ថប្រយោជន៍នៃបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីការអភិវឌ្ឍពិភពលោក។
ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ដែលប្រើប្រព័ន្ធសែលកាត អាចទូរស័ព្ទទៅកាន់សេវា3-2-1 ដោយឥតគិតថ្លៃ។
សម្រាប់អ្នកដែលប្រើប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទផ្សេង ក៏អាចទូរស័ព្ទទៅសេវានេះបានដោយគិតតាមអត្រាតម្លៃហៅចេញក្រៅប្រព័ន្ធទូទៅ។
ព័ត៌មាននេះក៏មាននៅក្នុងគេហទំព័រទូរស័ព្ទដែលអតិថិជនសែលកាតអាចទទួលបានដោយឥតគិតថ្លៃតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ខ្លួន។
ប្រធានបទ និងសារផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ត្រូវបានរៀបចំឡើងសម្រាប់សេវាកម្មនេះនាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះដែលមានដូចជា ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និង សុខភាពនិងអាហារូបត្ថម្ភ។
លោក ឡាស្លូ បារតា នាយកផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុន សែលកាត បានថ្លែងឲ្យដឹងថា “ដោយសារបច្ចេកវិទ្យា និងសេវាអ៊ីនធើណិត បានធ្វើឲ្យមនុស្សគ្រប់រូបអាចទទួលបានព័ត៌មានតាមរយៈស្មាតហ្វូន ហើយយើងយល់ថា ប្រជាជនខ្មែរភាគច្រើននៅមិនទាន់អាចស្វែងរក ឬមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការភ្ជាប់សេវាអ៊ីនធើណិតនេះបាននៅឡើយទេ។ ម្យ៉ាងការសិក្សាអប់រំ និងអក្ខរកម្ម នៅតែជាបញ្ហាចោទដ៏ធំ នៅតាមតំបន់ជនបទដាច់ស្រយាលនានា ហើយបញ្ហាភាសាក៏ជាឧបសគ្គមួយទៀតផងដែរ ព្រោះប្រជាជនកម្ពុជាភាគច្រើនត្រូវចាំបាច់ត្រូវឆ្លងកាត់រនាំងឧបសគ្គភាសានេះ។  យើងសង្ឃឹមថាសេវា 3-2-1 នឹងជួយកាត់បន្ថយគម្លាត និងទទួលបានការប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងមូល។ យើងមានមោទនភាពដែលបានសហការជាដៃគូជាមួយ HNI ដើម្បីទម្លាយឧបសគ្គទាំងនេះ ដើម្បីផ្ដល់សេវាកម្មជូនប្រជាជនខ្មែរ ហើយយើងក៏មានក្ដីរំភើបរីករាយក្នុងការផ្ដល់នូវសេវាកម្មដោយឥតគិតថ្លៃដល់អតិថិជនយើង ក៏ដូចជាមធ្យោបាយមួយក្នុងការបង្ហាញអំពីកិច្ចតបស្នងនិងកាតព្វកិច្ចទទួលខុសត្រូវរបស់យើងចំពោះសង្គម រហូតដល់ទីបំផុតផងដែរ។ យើងសង្ឃឹមថាសេវាកម្មនេះ នឹងត្រូវបានទទួល និងប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយជាសាធារណៈ។”
សារសេវាសាធារណៈផ្សេងៗទៀត ត្រូវបានបង្កើត និងសម្រិតសម្រាំងឡើងដោយគណៈកម្មាធិការជំនុំផ្ទៀងផ្ទាត់របស់ HNI និងមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាល រួមទាំងអ្នកជំនាញឯកទេសថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិផងដែរ។
សេវាព័ត៌មានសុខភាពបន្តពូជ ត្រូវបានគាំទ្រដោយអង្គការ ខ្មែរបម្រើសុខភាពប្រជាជនខ្មែរ (PSK)។ ចំណែក គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ លី ហួរ ក៏ផ្ដល់ជូននូវព័ត៌មានអំពីអត្រាប្ដូរប្រាក់ប្រចាំថ្ងៃសម្រាប់សេវា 3-2-1 ផងដែរ។
វេជ្ជបណ្ឌិត ខេង ហេង នាយកអង្គការ ខ្មែរបម្រើសេវាប្រជាជន បានមានប្រសាសន៍ថា “សេវា 3-2-1 ជាមធ្យោបាយបន្ថែមមួយទៀតដែលអាចឲ្យប្រជាជនខ្មែរអាចទទួលបានព័ត៌មានមូលដ្ឋានដ៏ត្រឹមត្រូវអំពីបញ្ហាសុខភាពសំខាន់ៗ ដូចជាការរៀបចំផែនការគ្រួសារ និងសុវត្ថិភាពម្ដាយនិងទារក ហើយក៏ជាមធ្យោបាយមួយដែលងាយស្រួល និងមានទំនុកចិត្តផងដែរ។”
សេវា3-2-1 ត្រូវបានដំណើរការនៅ ម៉ាដាហ្គាស្ការ ក្នុងឆ្នាំ2010 នៅ ម៉ាឡាវី ឆ្នាំ2014  និងនៅ ហ្គាណា កាលពីខែមុន។ HNI នឹងចាប់ដំណើរការសេវាកម្មនេះជាមួយដៃគូក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ក្នុងបណ្ដាប្រទេសជាង10ទៀតទូទាំងពិភពលោកនាដំណាច់ឆ្នាំនេះ ដើម្បីនាំសេវាកម្មទៅដល់មនុស្សជាង100លាននាក់។
លោក សាន់ដ្រា ហ្គូប្លឺ នាយកផ្នែកជំនាញ អង្គការ  HNI បានថ្លែងថា “កម្ពុជា គឺជាប្រទេសដំបូងដែល HNI បានដំណើរការសេវាកម្មនេះជាមួយគេហទំព័រលើទូរស័ព្ទចល័ត។ ក្នុងនាម HNI យើងមានបំណងបញ្ចូលប្រជាជនទាំងអស់ដែលមានតម្រូវការប្រើសេវា 3-2-1 ឲ្យមានសេរីភាពប្រើប្រាស់ទៅតាមលទ្ធភាពនៃកម្រិតយល់ដឹងពីបច្ចេកវិទ្យារបស់ខ្លួន ហើយក៏ចង់ធានាឲ្យបានថាយើងបានចូលរួមជាមួយពួកគាត់ក្នុងការវិវត្តឈានទៅរកសមាហរណកម្មបច្ចេកវិទ្យា។” លោកក៏បានបន្តទៀតថា “គេហទំព័រនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជាមធ្យោបាយងាយស្រួលសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ និងអាចដំណើរការលើទូរស័ព្ទជាច្រើនតាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ីនធើណិត។ ប្រជាជនទាំងអស់អាចទាញយកព័ត៌មាន និងចែករំលែកព័ត៌មាននេះជាមួយអ្នកដទៃទៀតនៅពេលពួកគាត់គ្មានអ៊ិនធើណិត។
បណ្ដាញមនុស្សធម៌អន្តរជាតិ (HNI) គឺជាអង្គការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិដែលនាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍បច្ចេកវិទ្យាដល់បុគ្គលគ្រប់រូប និងអង្គការនានាដើម្បីការអភិវឌ្ឍពិភពលោក។  HNI ធ្វើការលើវិស័យទាំងអស់ដើម្បីជំរុញលំហូរព័ត៌មានរវាងក្រុមជនងាយរងគ្រោះ និងក្រុមការងារមនុស្សធម៌ និងអ្នកជំនាញខាងអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីជួយពួកគាត់។

CELLCARD’S 3-2-1 SERVICE: A FREE, ON-DEMAND INFORMATION SERVICE FOR CAMBODIA | Cellcard
Phnom Penh, Cambodia, May 18, 2016  — Cellcard has introduced a free, on-demand service providing trusted public service information on any type of mobile phone.
The call-in system, called The 3-2-1 Service, is designed to be very easy to use, and was specifically developed to be of service to all Cambodians, especially those living in rural areas. The service is accessible to everyone with a simple mobile phone, smartphone or otherwise.
Dialing “321” will connect the caller to clear voice prompts in Khmer, allowing the caller to find trusted information on topics including, Weather, Currency Rates, Market Prices, Reproductive Health, and Emergency Numbers. Using recorded Khmer speakers makes the service accessible to all Cambodians, regardless of age, education and literacy.
The 3-2-1 Service is provided in partnership with Human Network International (HNI), a global development organization dedicated to technology in the developing world.
All Cambodians who are on the Cellcard network can call The 3-2-1 Service free of charge.
For those who are not on Cellcard, the service can also be accessed and regular cross-net rates apply.
The information is also available on a mobile website that Cellcard subscribers can access for free from mobile devices.
More topics and messages are planned for the service in the near future, such as Financial Literacy, and Health & Nutrition.
“While technology and the Internet has made access to information within reach of everyone with a smartphone, we feel that a substantial portion of the Cambodian population are yet to discover or afford the benefits of an Internet connection. And with education and literacy concentrated more in key urban areas, language is another barrier that most Cambodians need to hurdle. We hope that The 3-2-1 Service will help bridge the gap and will be of use and service to all Cambodians. We are proud to find a partner in HNI to spearhead and deliver this service and we are happy to provide this service free of charge to our subscribers as one way of demonstrating corporate social responsibility on our end. We hope that the service will be well utilized and well received by the public.” –  Laszlo Barta, Chief Commercial Office, Cellcard
The public service messages are created and curated by committees convened by HNI and including representation from government ministries, plus Cambodian and international subject area experts.
The service’s Reproductive Health information was supported by Population Services Khmer (PSK). Cambodian microfinance institution Ly Hour is providing daily currency exchange rates to the 3-2-1 Service.
“The 3-2-1 Service is an additional channel that will allow Cambodians to access basic but correct information about important health issues such as family planning and safe abortion – and in a way that is convenient and confidential,” said Dr. Kheng Heng, Director of Health Services for PSK
The 3-2-1 Service has been active in Madagascar since 2010, in Malawi since 2014, and in Ghana since last month. HNI will launch the service with telecom partners in more than 10 more countries worldwide by the end of the year, reaching more than 100 million people.
Cambodia is the first country where HNI has launched the service with a mobile-friendly website.  “We at HNI aim to include all the people in need of the 3-2-1 Service independent of their level of technology use and want to make sure we accompany them on their evolution of technology integration.” said Sandra Gubler, Director of User Experience for HNI.  “The website has been designed in a user-friendly way and works on even the most basic phone with network access. People can even download the information and share it with others when they are offline.”
Human Network International (HNI) is a global development organization dedicated to bringing the benefits of technology to individuals and organizations in the developing world. HNI works across all sectors to promote the free flow of information between vulnerable groups and the humanitarian and development professionals dedicated to helping them.