សែលកាត ចូលរួមជួយយុវជនក្នុងការអភិវឌ្ឍនូវជំនាញឌីជីថលដើម្បីសុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រោមយុទ្ធនាការ “គាំពារសុវត្ថិកុមារ ដើម្បីអនាគត” | សែលកាត
សែលកាត ចូលរួមជួយយុវជនក្នុងការអភិវឌ្ឍនូវជំនាញឌីជីថលដើម្បីសុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រោមយុទ្ធនាការ “គាំពារសុវត្ថិកុមារ ដើម្បីអនាគត”
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: តុលា, ថ្ងៃ​សៅរ៍ 24, 2020
ក្រុមហ៊ុនសែលកាត មានមោទនភាពដោយប្រកាសនូវកិច្ចសហការជាដៃគូជាមួយអង្គការ Terre des HommesNetherlands (TdH-NL) ដើម្បីដាក់ឱ្យដំណើរការនូវយុទ្ធនាការថ្មី “គាំពារសុវត្ថិកុមារ ដើម្បីអនាគត” នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃសៅរ៍កន្លងទៅថ្មីៗនេះ (២៤ តុលា)។
យុទ្ធនាការនេះ ត្រូវបានបើកសម្ភោធដាក់ឱ្យដំណើរការនៅក្នុងសន្និសិទសារព័ត៌មានរួមគ្នាមួយ ដែលធ្វើឡើងនៅឯសណ្ឋាគារសៀមរាបប៉ាស៊ីហ្វិក ស្របគ្នានឹងព្រឹត្តិការណ៍ TdH-NL Annual Cluster Event ដែលមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំយុវជនចំនួន ៣៥រូបរបស់អង្គការនេះ និងកុមារជាង ២០០នាក់ទៀត មកពីសាលារៀន និងក្លឹបនានានៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។
គោលបំណងសំខាន់នៃការជួបជុំរយៈពេលពីរថ្ងៃនេះគឺ ដើម្បីបង្កើនជំនាញឌីជីថលរបស់កុមារ ដោយក្នុងនោះរួមមានទាំងវិធីបង្កើតមាតិកាជុំវិញបញ្ហាដែលពួកគេកំពុងប្រឈមមុខ និងការប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមដើម្បីជះឥទ្ធិពលជាវិជ្ជមានដល់អ្នកដទៃ។
លោក អៀន វ៉ាតសុន (Ian Watson) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រុមការងារផ្នែកទីផ្សាររបស់សែលកាត ពិតជាមានក្តីសោមនស្សបំផុតក្នុងការចែករំលែកនូវជំនាញរបស់ពួកគេ រួមទាំងផ្តល់ការគាំទ្រដល់យុវជន និងថ្នាក់ដឹកនាំយុវជនលើការអភិវឌ្ឍជំនាញឌីជីថល ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីយុទ្ធនាការសុវត្ថិភាពកុមារនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
លោក Watson បានមានប្រសាសន៍ថាគំនិតផ្តួចផ្តើមស្របគ្នានឹងការផ្ញើសារកាន់តែទូលំទូលាយរបស់សែលកាតដើម្បីជួយលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មឌីជីថល ដែលជាផ្នែកមួយនៃចក្ខុវិស័យរបស់អ្នកឧកញ៉ា​ គិត​ ម៉េង​ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាដែលមានលក្ខណៈឌីជីថលពេញលេញ។
លោក វ៉ាតសុន បានថ្លែងបន្តថា យុវជនដ៏មានទេពកោសល្យឈានមុខទាំងពីររូបរបស់សែលកាតរួមមាន កញ្ញា រ៉េត ស៊ូហ្សាណា និង ប៊ុន ឡេង បានចូលរួមគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ តាមរយៈការរៀបចំនូវសិក្ខាសាលាតាមអនឡាញ ស្តីពីការបង្កើតមាតិកា និងការគ្រប់គ្រងបណ្តាញសង្គម។
លោក វ៉ាតសុន បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា៖ “យុវជនដ៏មានទេពកោសល្យទាំងពីររូបនេះ គឺមានអ្នកគាំទ្រតាមប្រព័ន្ធអនឡាញដល់ទៅជាងមួយលាននាក់ឯណោះ ពោលគឺបង្ហាញថាពួកគេអាចដើរតួជាគំរូដ៏ល្អមួយសម្រាប់យុវសិស្សខ្មែរ”។
“ក្នុងនាមជាប្រតិបត្តិករជាទីមោទនរបស់ខ្មែរ យើងនឹងចូលរួមតស៊ូមតិដើម្បីសុវត្ថិភាពកុមារ ដែលជាផ្នែកមួយនៃតួនាទីរបស់យើងក្នុងការគាំទ្រដល់សហគមន៍នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា”។
“ការផ្តល់ជូនដល់សិស្សានុសិស្សនូវជំនាញឌីជីថលដែលចំាបាច់សម្រាប់សុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញនេះ គឺជាមធ្យោបាយមួយដែលយើងអាចចូលរួមជួយបាន ហើយយើងក៏សូមលើកទឹកចិត្តដល់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មាតាបិតា និងថ្នាក់ដឹកនាំនៅតាមសហគមន៍ទាំងអស់ ឱ្យចូលរួមគាំទ្រ ក៏ដូចជាតាមដានយុទ្ធនាការនេះទាំងអស់គ្នា”។
លោក ហេង ពុទ្ធិកា អ្នកជំនាញខាងផ្នែកលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់អង្គការ TdH-NL បានថ្លែងឱ្យដឹងថា៖ “យើងសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមហ៊ុនសែលកាតចំពោះការចូលរួមនៅក្នុងយុទ្ធនាការនេះ។ ការចូលរួមជាមួយវិស័យឯកជន គឺជាជំហានដ៏សំខាន់បំផុតមួយក្នុងការទទួលជ័យជម្នះលើការតស៊ូរបស់យើងដើម្បីសិទ្ធិកុមារ”។
ក្រុមហ៊ុនសែលកាត ក៏នឹងផ្តល់ស៊ីមកាតដោយឥតគិតថ្លៃ និងគម្រោង Cellcard 4U ជូនដល់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រុមទាំង ៣៥រូប ដែលជួយសម្របសម្រួលដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់អង្គការ TdH-NL នៅទីតាំងទាំង ១០។
ដើម្បីអបអរសាទរដល់ការដាក់ឱ្យដំណើរការយុទ្ធនាការ“គាំពារសុវត្ថិកុមារ ដើម្បីអនាគត”
អង្គការ TdH បានបើកដំណើរទំព័រហ្វេសប៊ុកថ្មីមួយ ដែលអ្នកអាចស្វែងរកបានតាមរយៈ តំណភ្ជាប់នេះ
ទំព័រហេ្វសប៊ុកនេះ មានបង្ហាញជូននូវរូបស្លាកសញ្ញាយុទ្ធនាការ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជានិមិត្តរូបនៃបណ្តាសហគមន៍ដែលបានចូលរួមក្នុងការផ្តល់ខែលការពារដល់កុមារខ្មែរ ក៏ដូចជាជួយជម្រុញឱ្យពួកគេមានអនាគតភ្លឺស្វាង និងជោគជ័យដែលពួកគេសក្តិសមនឹងទទួលបានផងដែរ។ Terre des Hommes Netherlands គឺជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជួយការពារកុមារឈានមុខគេមួយ ដែលបានបំពេញប្រតិបត្ដិការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០០៧ មកម្ល៉េះ។ គម្រោងរបស់អង្គការនេះ គឺផ្តោតទៅលើការការពារនិងការឆ្លើយតបចំពោះការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារ និងអាពាហ៍ពិពាហ៍កុមារ នៅតាមបណ្តាញអនឡាញនិងអហ្វឡាញ។ អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលមួយនេះ តែងចូលរួមសហការជាមួយរដ្ឋាភិបាល អង្គការក្នុងស្រុក សាលារៀន និងបណ្តាសហគមន៍ជាច្រើនទៀត ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសិទ្ធិរបស់កុមារ និងហានិភ័យនៃការកេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារ។

Cellcard helps youth develop digital skills for online safety as part of the “Protect the children, protect the future” campaign | Cellcard
Cellcard helps youth develop digital skills for online safety as part of the “Protect the children, protect the future” campaign
Published Date: October, Saturday 24, 2020
Cellcard is proud to announce its partnership with highly respected organisation Terre des Hommes Netherlands (TdH-NL) which launched its latest campaign “Protect the children, protect the future” in Siem Reap on Saturday (Oct 24).
The campaign was launched at a joint press conference held at the Siem Reap Pacific Hotel coinciding with the TdH-NL Annual Cluster Event attended by 35 of their youth leaders and more than 200 children from surrounding schools and clubs.
A key objective of the two-day gathering was to increase the children’s digital skills including how to create content on the issues they are facing and navigate social media to positively influence others.
Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson said Cellcard’s Marketing Team was happy to share their expertise and support the children and youth leaders on digital skills development as well as raise awareness of the child safety campaign nationwide.
Mr Watson said the initiative aligned to Cellcard’s wider remit to help improve digital literacy as part of Royal Group Chairman Neak Oknha Kith Meng’s vision for a fully digitalised Cambodia.
He said two of Cellcard’s leading talents, Suzana Reth and Bunleng, were supporting the initiative by hosting instructional webinars on content creation and social media management.
“Both talents have one million-plus followers online, making them great role models for the students,” Mr Watson said.
“As Cambodia’s Proudly Khmer operator, we advocate for the safety of children as part of our role in supporting our communities nationwide.
“Equipping students with the digital skills needed to stay safe online is one way we can help, and we encourage teachers, parents, and community leaders to support and follow the campaign.”
“In the name of our participants, we would like to thank Cellcard. Engaging with the private sector is a very important step to win our fight for children’s rights.” said Heng Puthika, awareness raising specialist at TdH-NL.
Cellcard will also provide free SIM cards and Cellcard 4U plans for the 35 team leaders who coordinate TdH-NL efforts across ten locations.
To mark the launch of the “Protect the children, protect the future” campaign, TdH has launched a new Facebook page.
The page features the campaign logo created to symbolise the community joining hands to provide a protective shield for Cambodian children, thus empowering them to have the bright and promising futures they deserve.
Terre des Hommes Netherlands is a leading child protection NGO which has been operating in Cambodia since 2007. Its projects focus on preventing and responding to offline and online child sexual exploitation and child marriage. The Non-Governmental Organisation collaborates with the government, local organisations, schools, and communities to raise awareness about children’s rights and the risks of child exploitation. tdh.nl