សែលកាត ពង្រីកបណ្តាញគ្របដណ្តប់នៅតំបន់ជនបទ ជាផ្នែកមួយក្នុងគម្រោងផែនការដាក់ពង្រាយបណ្តាញអង់តែនរបស់ខ្លួន | សែលកាត
សែលកាត ពង្រីកបណ្តាញគ្របដណ្តប់នៅតំបន់ជនបទ ជាផ្នែកមួយក្នុងគម្រោងផែនការដាក់ពង្រាយបណ្តាញអង់តែនរបស់ខ្លួន
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: តុលា, ថ្ងៃ​សុក្រ 22, 2021
សែលកាត ជាបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប បានប្រកាសពីគំនិតផ្តួចផ្តើមក្នុងការពង្រីកនូវបណ្តាញផ្តល់សេវារបស់ខ្លួនដើម្បីពង្រឹងការគ្របដណ្តប់នៅទូទាំងប្រទេសដោយផ្តោតនៅ រាជធានីភ្នំពេញ កណ្តាល កំពង់ស្ពឺ បាត់ដំបង​ បន្ទាយមានជ័យ កំពង់ធំ សៀមរាប កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ និងព្រះសីហនុ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះកើតឡើងបន្ទាប់ពីការដាក់ឱ្យដំណើរការនូវប្រព័ន្ធ 4G ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៧ ដោយការដំឡើងទីតាំងជាង ៣០០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស។
លោក Simon Perkins នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថា គម្រោងការពង្រីកនូវបណ្តាញបានគ្របដណ្តប់តំបន់ជនបទដើម្បីគាំទ្រដល់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងធានាថាប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់អាចទទួលបានការប្រើប្រាស់ននូវបណ្តាញទំនាក់ទំនងប្រកបដោយគុណភាព និងជាទីទុកចិត្តនៅឆ្នាំ២០២៧។ “យើងកំពុងធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយដៃគូរសហការផ្នែកបណ្តាញសេវាសំខាន់ដើម្បីដាក់បន្ថែមនូវបណ្តាញផ្តល់សេវាថ្មីចំនួន ៥០០ កន្លែងនៅបណ្តាខេត្តចំនួន ៨ ដែលក្នុងនោះមានឃុំចំនួន ១១៦ និងបុរីចំនួន ៥៣ នៅក្នុងតំបន់ជាមួយនឹងការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងកាន់តែប្រសើរឡើង” ។
“ក្នុងនាមជាផ្នែកមួយនៃក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប និងក្រោមការណែនាំពី អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ដែលជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន យើងចូលរួមក្នុងចក្ខុវិស័យនៃការធ្វើឱ្យរបស់ប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថល។ សែលកាត ប្តេជ្ញាផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបនូវការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងក្នុងជីវភាពរស់នៅដែលកាន់តែមានគុណភាព ពោលគឺលំដាប់ពិភពលោក។
យើងនៅតែបន្តគាំទ្រនិងសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​​និងទូរគមនាគមន៍ ក៏ដូចជានិយ័តករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជាសម្រាប់ការពង្រីកបណ្តាញសេវានាពេលអនាគត នៅតាមតំបន់ជនបទដើម្បីពង្រឹងការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និងសមត្ថភាពនៅក្នុងវិស័យ បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងទំនាក់ទំនង
លើសពីនេះទៅទៀត សែលកាត បានចូលរូមសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Huawei Technology ក៏បានប្រកាសពីការដាក់ពង្រាយនូវបណ្តាញបច្ចេកវិទ្យាដែលមានកម្រិតខ្ពស់ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពនិងមានការគ្រប់គ្រងបណ្តាញផ្តល់សេវានៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាលសម្រាប់ការដំណើរការដែលល្អប្រសើរនៅតំបន់ខាងកើតភ្នំក្រវាញ ស្រុកឱរ៉ាល់ ឃុំត្រពាំងជោរ។
បច្ចេកវិទ្យា Huawei RuralStar solution បោះជំហានឆ្ពោះទៅរកការកែលម្អគុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាជននៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាលដោយអនុញ្ញាតឱ្យមានការអប់រំពីចម្ងាយ អាជីវកម្មតាមប្រព័ន្ធអនឡាយ ការកំសាន្តតាមប្រព័ន្ធអនឡាយ និងសេវាកម្មតាមរយៈប្រព័ន្ធឌីជីថលផ្សេងទៀត។ ការរួមបញ្ចូលគ្នានិងការប្រើបា្រស់ចំណាយខ្ពស់ដ៏មានប្រសិទ្ធភាពជាមួយ RuralStar​ solution ជួយកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថាមពលយ៉ាងសំខាន់និងកាត់បន្ថយទំងន់មូលដ្ឋាននៃស្ថានីយ៍ ដោយធានាបាននូវភាពងាយស្រួលនៃការដឹកជញ្ជូនដល់ទីកន្លែងនិងការដាក់ពង្រាយយ៉ាងរហ័ស។
លោក ឈិន ប៊ុនថាន អនុប្រធានភូមិសំរោង ហើយក៏ជាអតិថិជនថ្មីរបស់សែលកាត លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “វាពិតជាពិបាកសម្រាប់គ្រួសារខ្ញុំនិងប្រជាជននៅក្នុងភូមិខ្ញុំ ដោយសារពួកយើងរស់នៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាលពីគេ។ យើងមិនមានសេវាអ៊ីធឺណិតសម្រាប់ប្រើប្រាស់នោះទេ ខណៈពេលដែលតំបន់មួយចំនួនធំផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រទេសអាចប្រើប្រាស់បាន។ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ ជាមួយសែលកាត ខ្ញុំអាចធ្វើការតេជាវីដេអូយ៉ាងរលូន ជាមួយឳពុកម្តាយរបស់ខ្ញុំដែលរស់នៅខេត្តកំពង់ចាម។ វាជាបទពិសោធន៍ដ៏អស្ចារ្យដែលខ្ញុំមិនធ្លាប់មានពីមុនមក”។

Royal Group’s Cellcard today announced its network expansion initiative to reinforce coverage and capacity across the nation focusing on Phnom Penh, Kandal, Kampong Speu, Battambang, Banteay Meanchey, Kampong Thom, Siem Reap, Kampong Cham, Tboung Khmum and Sihanoukville. The initiative comes as a follow up to its aggressive 4G roll out which commenced in 2017, adding over 3,000 sites across the country.
Cellcard’s Chief Executive Officer, Simon Perkins, said the network expansion project has covered the rural areas in support of the Cambodian Government, which intends to ensure that all Cambodians have access to reliable connectivity services by 2027. “We are working closely with our key network partners to add over 500 new sites across 8 provinces, providing the 116 communes and 53 Borey residents throughout the area with improved connectivity,” he adds.
“As part of the Royal Group of Companies, and with the guidance of our Chairman Neak Oknha Kith Meng, we share in the vision of enabling the digitalisation of the country. Cellcard is committed to providing every Cambodian a fully connected lifestyle backed by a world-class network.
“We continue to support and collaborate closely with MPTC/TRC for future network expansion in the rural areas to bolster connectivity, infrastructure and capacity in the ICT sector.”
Additionally, Cellcard, in partnership with Huawei Technology, has also announced the deployment of advanced network technology to increase capacity and enable remote site management for optimum performance in areas east of the Cardamom mountains, Oral district, Trapaing Chour commune.
Huawei RuralStar solution moves a further step towards improving the lives of people in remote areas by enabling remote education, online business, online entertainment and other digital social services. The high-integrated and cost effective RuralStar solution helps to reduce power consumption significantly and lower the weight of the base station, ensuring simplified site delivery and fast deployment.
Village Deputy Chief of Samroang village, Mr. Chhin Bunthan is a new Cellcard. “It’s difficult for my family and my village since we live in a very remote area. We have had no internet connection while most of the other areas in the country have access. But now, with Cellcard, I can make clear video calls with my parents who live at Kampong Cham province. It’s a great experience that I’ve never had before,” he said.