ភាពជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុន សែលកាត និងអង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពសិស្សតាមរយៈការអប់រំឌីជីថល | សែលកាត
ភាពជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុន សែលកាត និងអង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពសិស្សតាមរយៈការអប់រំឌីជីថល
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: វិច្ឆិកា, ថ្ងៃ​ច័ន្ទ 11, 2024
[រាជធានីភ្នំពេញ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ថ្ងៃទី ១១​ ខែ​ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤] – ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក ដែលហៅជាពាណិជ្ជកម្ម ថាក្រុមហ៊ុន សែលកាត ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ឈានមុខនៅកម្ពុជា និង អង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី (ស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយអប់រំកម្ពុជា) មានសេចក្តីរីករាយក្នុងការប្រកាសពីភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការលើកកម្ពស់ដល់ការអប់រំឌីជីថលនៅកម្ពុជា។ កិច្ចសហការនេះ នឹងលើកកម្ពស់ដល់សិស្ស និងគ្រូបង្រៀនតាមរយៈការធ្វើឲ្យការសិក្សារៀនសូត្រ អាចចូលដំណើរការបានគ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែង តាមរយៈប្រព័ន្ធ អ៊ីប៊ីស៊ី ឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
ពិធីចុះហត្ថលេខានេះ បានប្រារព្ធឡើង​នាថ្ងៃទី ១១ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤ វេលាម៉ោង ២ ដល់ ៤ រសៀល នៅមជ្ឈមណ្ឌលបទពិសោធអតិថិជន សែលកាត រ៉ូយ៉ាល់រេលវេ។​ កម្មវិធីនេះ មានកិត្តិយសបានចូលរួម ក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្អស់ ពីគណៈអធិបតី៖
• ឯកឧត្ដម សុខ ពុទ្ធិវុធ រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងជាប្រធាន គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងស្ដីពីការបង្កើត និងប្រតិបត្តិការថ្នាលអប់រំដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ព័ត៌មាន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ
• លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាអនុប្រធាន គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងស្ដីពីការបង្កើត និងប្រតិបត្តិការថ្នាលអប់រំដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ព័ត៌មាន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយលោកស្រី ចេង ស្រីតំ នាយិកានៃអង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី និងលោកស្រី Marina Pykhteeva នាយិកា នាយកដ្ឋានប្រតិបត្តិការនៃ ក្រុមហ៊ុន សែលកាត។
កិច្ចសហការនេះ គូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ក្នុងការគាំទ្រដល់បរិវត្តកម្មឌីជីថលរបស់កម្ពុជា។ ភាពជាដៃគូនេះ មានគោលបំណងលើកកម្ពស់ដល់សិស្ស និងគ្រូបង្រៀនតាមរយៈការធ្វើឲ្យការសិក្សារៀនសូត្រ អាចចូលដំណើរការបានគ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែង តាមរយៈការពង្រឹងប្រព័ន្ធ អ៊ីប៊ីស៊ី ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះស្របជាមួយនឹង គោលនយោបាយរាជរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលរបស់កម្ពុជាឆ្នាំ 2022-2035 ដែលសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការអប់រំឌីជីថល ក្នុងការអនុញ្ញាតឲ្យសិស្សានុសិស្ស អាចរៀនដោយខ្លួនឯង និងអនុវត្តការសិក្សា​បានល្អជាងការសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀន។
លោកស្រី Marina Pykhteeva មានប្រសាសន៍ថា “ក្នុងនាមជា ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ឈានមុខ ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ប្តេជ្ញា ត្រូវតែផ្តល់ត្រឡប់ជូនសហគមន៍វិញ ក៏ដូចជាជួយជំរុញវិស័យឌីជីថល ជូនយុវជនជំនាន់ក្រោយ ។ ភាពជាដៃគូរបស់យើងជាមួយអង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី បង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់ក្រុមហ៊ុន ចំពោះទំនួលខុសត្រូវសង្គម និងចក្ខុវិស័យរួមគ្នារបស់យើង ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យឌីជីថល​នាពេលអនាគត​ សម្រាប់យុវជនកម្ពុជា​ »។
លោកស្រី ចេង ស្រីតំ នាយិកានៃស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយអប់រំកម្ពុជា (អង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី)ក៏បានលើកឡើងថា៖ “ក្នុងនាមជាស្ថាប័នផលិត និងផ្សព្វផ្សាយមាតិកាអប់រំឈានមុខមួយនៅកម្ពុជា  អង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី មានការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជំរុញ និងអភិវឌ្ឍស្តង់ដារអប់រំ និងជំរុញជំនាញឌីជីថលនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់យើងជាមួយក្រុមហ៊ុន សែលកាត នឹងបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការពង្រីកឱកាសសិក្សា និងពង្រីកវិសាលភាពនៃការអប់រំដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់សិស្សានុសិស្ស គ្រូបង្រៀន និងសហគមន៍ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងរួមគ្នាកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់វិបុលភាពសង្គម និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចយូរអង្វែងនៅកម្ពុជា”។
តាងនាមដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីវិស័យអប់រំ​ នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី បានមានប្រសាសន៍ថា “ថ្ងៃនេះ នាងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីរំភើប​ ដែលបានឃើញការចុះហត្ថលេខាលើភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររវាងក្រុមហ៊ុន សែលកាត និង​អង្គការ អ៊ីប៊ីស៊ី(​ស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយអប់រំកម្ពុជា)។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ ជាជំហានឆ្ពោះទៅមុខ​ សម្រាប់ការលើកកម្ពស់ការអប់រំឌីជីថល ធ្វើឲ្យការសិក្សាអាចចូលប្រើបានគ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែងសម្រាប់សិស្ស និងគ្រូបង្រៀននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងទាំងអស់ រួមគ្នាកសាងអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា ស្របតាមគោលនយោបាយរាជរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលឆ្នាំ ២០២២-២០៣៥​ របស់យើង។
ទន្ទឹមនឹង មតិលើកឡើងក្នុងសុន្ទរកថារបស់​ឯកឧត្តម សុខ ពុទ្ធិវុធ មានប្រសាសន៍ថា“ តាមរយៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងដោយមានការគាំទ្រពីក្រសួង ស្ថាប័ន វិស័យឯកជន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាក់ស្តែង ការចុះអនុស្សរណៈយោគយល់រវាងអង្គការអ៊ី ប៊ី ស៊ី និងក្រុមហ៊ុនខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក នាពេលនេះ បាននឹងកំពុងធ្វើឱ្យបរិវត្តកម្មឌីជីថលក្នុងវិស័យអប់រំ ។ ទាំងនេះគឺជាការឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមដូចជា គម្លាតនៃការសិក្សារវាងទីក្រុង និងជនបទ និងការសិក្សាពេញមួយជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។”
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះបានចូលរួមគាំទ្រដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិត និងចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលសង្កត់ធ្ងន់លើបច្ចេកវិទ្យាជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់សម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការសម្រេចបាននូវគោលដៅចក្ខុវិស័យឆ្នាំ ២០៥០ របស់កម្ពុជា ក្នុងការក្លាយជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់។
ភាពជាដៃគូនេះ នឹងត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងនៃការអប់រំឌីជីថលសម្រាប់និស្សានុសិស្សកម្ពុជា ដោយផ្តល់ឲ្យពួកគេនូវឧបករណ៍ និងធនធានដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីទទួលបានជោគជ័យក្នុងសតវត្សទី ២១​ នេះ។
អំពីក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក​ (ក្រុមហ៊ុន សែលកាត)
ចាប់ដំណើរការក្នុងឆ្នាំ ១៩៩៧ ក្រុមហ៊ុន សែលកាត គឺជាប្រតិបត្តិករក្នុងស្រុកតែមួយគត់ ដែលបម្រើសេវាកម្មទូរស័ព្ទជូនអតិថិជនយូរជាងគេនៅប្រទេសកម្ពុជា មានប្រវត្តិដ៏យូរលង់ និងល្បីល្បាញ មានការច្នៃប្រឌិតខ្ពស់មុនគេក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា និងមានបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនបំផុតគួរជាទីទុកចិត្ត។ ក្រុមហ៊ុននេះ ជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តដ៏ធំមួយ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានអតិថិជនជាង ៤លាននាក់​ ដែលមានសេវាគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស និងមានបណ្តាញចែកចាយដ៏ធំទូលាយ។
អំពីស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយអប់រំកម្ពុជា (EBC)
ស្ថាប័នផ្សព្វផ្សាយអប់រំកម្ពុជា (EBC) បង្កើតឡើងក្នុងចក្ខុវិស័យដើម្បីអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅប្រទេសកម្ពុជា ក្រោមការសហការពីអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសក្នុងនិងក្រៅប្រទេស រួមគ្នាដើម្បីពង្រឹងវិស័យអប់រំដល់សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ដែលមានបំណងចង់សិក្សា។ បេសកកម្មរបស់យើងគឺផ្តល់មាតិកាអប់រំដែលមានគុណភាព សម្ភារៈសិក្សា និងប្រព័ន្ធសិក្សាតាមបែបឌីជីថល ជាពិសេសឥតគិតថ្លៃដល់សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ។ យើងជឿជាក់ថា ការអប់រំគឺជាសិទ្ធិមូលដ្ឋានរបស់ពលរដ្ឋគ្រប់រូប និងជាឧបករណ៍សំខាន់មួយក្នុងការកសាងអនាគតភ្លឺស្វាងសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា។

CELLCARD AND EBC PARTNER TO EMPOWER STUDENTS THROUGH DIGITAL EDUCATION | Cellcard
[Phnom Penh, Cambodia, November 11, 2024] – CAMGSM PLC. commercially known as Cellcard, a leading telecommunications provider in Cambodia, and the EBC (Educational Broadcasting Cambodia) are pleased to announce a strategic partnership to enhance digital education in Cambodia. This collaboration will empower students and teachers by making education accessible anytime, anywhere, through an enhanced EBC platform.
A signing ceremony was held today, November 11, 2024, at Cellcard’s flagship Customer Experience Center at the iconic Royal Railway building. The event was graced by the presence of distinguished guests, including:
• H.E. Sok Puthyvuth, Secretary of State of the Ministry of Post and Telecommunications and Chairman of the Project Management Committee on the Establishment and Operation of Education Nurseries Using Information and Media Technology.
• Lok Chumteav Kim Sethany, Permanent Secretary of State of the Ministry of Education and Vice President of the Project Management Committee on the Establishment and Operation of Education Nurseries Using Information and Media Technology.
The agreement was signed by Mrs. Cheng Sreytom, Director of EBC, and Mrs. Marina Pykhteeva, Division Chief Operating Officer, Cellcard.
This collaboration underscores Cellcard’s commitment to supporting Cambodia’s digital transformation. By enhancing the EBC platform, the partnership aims to empower students and teachers, making education accessible anytime, anywhere. This initiative aligns with Cambodia’s Digital Government Policy 2022-2035, which recognizes the importance of digital education in enabling students to self-learn and practice beyond the classroom.
“As a leading telecommunications provider, Cellcard is dedicated to giving back to society and supporting the younger generation in a digital-driven world,” said Ms. Marina Pykhteeva.” Our partnership with EBC demonstrates Cellcard’s dedication to social responsibility and our shared vision for a digitally empowered future for Cambodian youth.”
Mrs. Cheng Sreytom, Director of EBC, also said, “As a leading provider of educational content, EBC is dedicated to enhancing educational standards and advancing digital skills throughout Cambodia. Our partnership with Cellcard highlights our unwavering commitment to expanding access to learning and harnessing the transformative power of digital education. Together, we are empowering students, teachers, and communities, and laying the groundwork for sustainable social and economic growth in Cambodia.”
As the esteemed representative from the Ministry of Education, Youth and Sport, Lok Chumteav Kim Sethany had mentioned, “Today, I proudly witnessed the signing of a strategic partnership between Cellcard and Educational Broadcasting Cambodia (EBC). This collaboration marks a significant step towards enhancing digital education, making learning accessible anytime, anywhere for students and teachers across Cambodia. Together, we’re building a brighter future for our youth, aligned with our Digital Government Policy 2022-2035.”
Meanwhile H.E Sok Puthyvuth, has highlighted, “The Ministry of Posts and Telecommunications, with support from various sectors, is facilitating a partnership between EBC and CAMGSM PLC. to enhance digital services in education. This initiative addresses challenges like the urban-rural education gap and promotes lifelong learning.”
This aligns with Prime Minister, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet‘s vision, emphasizing technology as a key driver for economic growth and achieving Cambodia’s Vision 2050 goals of becoming a high-income country.
This partnership paves the way for a brighter future in digital education for Cambodian students, providing them with the tools and resources they need to succeed in the 21st century.
About Educational Broadcasting Cambodia (EBC)
Educational Broadcasting Cambodia (EBC) was established with the vision of transforming education in Cambodia by leveraging the combined power of Cambodian technical experts and teachers working together to sustain and continuously scale educational services to any students and citizens who wish to learn. Our mission is to provide top-quality free educational content, study materials, and online courses to underprivileged students and citizens across Cambodia. We believe that education is a fundamental right and a powerful tool to create a brighter future for all.