សែលកាត ជាក្រុមហ៊ុនដំបូងដែលដាក់បណ្តាញ 5G ពិតប្រាកដឲ្យប្រើប្រាស់សាកល្បងនៅប្រទេសកម្ពុជាជាមួយនឹងល្បឿនមិនធ្លាប់មានរហូតដល់ 1.6Gbps | សែលកាត
សែលកាត ជាក្រុមហ៊ុនដំបូងដែលដាក់បណ្តាញ 5G ពិតប្រាកដឲ្យប្រើប្រាស់សាកល្បងនៅប្រទេសកម្ពុជាជាមួយនឹងល្បឿនមិនធ្លាប់មានរហូតដល់ 1.6Gbps
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: វិច្ឆិកា, ថ្ងៃ​សុក្រ 08, 2019
ថ្ងៃ​នេះ​ ក្រុម​ហ៊ុន​សែលកាត (Cellcard)  បាន​ប្រកាសពី​​​​ភាពជោគ​ជ័យ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​​ការ​ដាក់​បណ្តាញ​ 5G Standalone (SA)  ​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់សាកល្បង​​​ជា​លើក​ដំបូងក្នុង​តំបន់​ ​ដែល​មាន​ល្បឿន​រហូត​ដល់​ក្នុង​​ 1.6 Gigabits មួយ​វិនាទី​។​
ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​គឺជា​តំបន់ដំបូង​គេ​ដែល​​​គ្រប់​ដណ្តប់​ដោយ​បណ្តាញ​ 5G ពិតប្រាកដ ​មានន័យ​ថា​​វាតភ្ជាប់​​គ្នាផ្ទាល់ជាមួយ 5G Radio  ទៅនឹងបណ្តាញ​​ស្នូលរបស់ 5G ​ ដែលនិងអាច​​​​​​ធ្វើ​ការបង្កើត​ទំនាក់​ទំនង​​​នៅ​លើ​បណ្តាញសម្រាប់​ការ​ប្រើប្រាស់​ផ្សេងៗ​​។​​
ក្រុម​ការងារ Cellcard បាន​ធ្វើ​​តេស្ត​​យ៉ាង​ស្វិត​ស្វាញ​​ដើម្បី​​ទទួល​បាន​លទ្ធ​ផល​​ជា​ទីគាប់​ចិត្ត​​ទៅ​លើ​ល្បឿន​នៃ​ការ​អាប់​ឡូត (Upload) ដោនឡូត(Download) លេថិនស៊ី (latency) ​ ​និង​គុ​ណ​ភាពស​ម្លេង​។​
នាយក​ប្រតិបត្តិ​​ក្រុម​ហ៊ុន Cellcard ​​ លោក​ អៀន វ៉ាត់សុន (Ian Watson) បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​​ធ្វើ​តេស្ត​សាកល្បង​នេះ​​​បាន​ត្រៀម​រួច​រាល់​​ហើយ​សម្រាប់​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​​បណ្តាញ​ 5G ​ នៅ​ដើម​ឆ្នាំ​ក្រោយ ​​នៅ​តំបន់​គោល​ដៅ​​ដូច​ជា​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ​សៀម​រាប​ និង​ព្រះ​សីហនុ​។​
ភាពឈាន​មុខ​លើ​បណ្តាញ 5G ​ របស់​ក្រុម​ហ៊ុន​​​បាន​កើត​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​​​ភាពជោគ​ជ័យ​ក្នុង​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​ 4G LTE កាល​ពី​ខែ​មករា ឆ្នាំ​​2017កន្លង​ទៅ​នេះ ដែល​ការ​បណ្តាក់​ទុន​​លើ​ការ​ដំណើរ​ការ​បណ្តាញ​ទូរស័ព្ទ​​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទូទាំង​ប្រទេស​​មាន​​​​តម្លៃ​ប្រមាណជាង​ 200 លាន​ដុល្លា។
ចរាចរនៅ​លើ​បណ្តាញ​ Cellcard បាន​កើន​ឡើង​ 1000% ក្នុង​រយៈពេល​ ២​ឆ្នាំមុន​​​ និង​​ការ​ប្រើប្រាស់​​​ជា​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ​កើន​ឡើងជា​មធ្យម​ពី​ 200MB ដល់​600MB។​
លោក Watson ​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​៖ «​ក្រុម​ហ៊ុន Cellcard​ យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ទៅ​លើ​ការ​ប្តេជ្ញា​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​​ក្លាយ​ខ្លួន​អ្នក​​​នាំ​មុខផ្នែកបច្ចេក​វិទ្យា​​ឌីជីថល ​​5G ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជានាពេល​អនាគត​​ ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​ សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សុខុមាល​ភាព​របស់​ប្រជា​ជន​កម្ពុជា​»។
«ក្នុង​​នាម​ជា​​អ្នក​ប្រតិបត្តិការ​ជន​ជាតិ​ខ្មែរ វា​ជា​កាតព្វ​កិច្ច​របស់​ពួក​យើង​ក្នុង​ការ​សម្រេច​ឲ្យ​បាន​ថា​ ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ 5G នឹង​ផ្តល់​ឥទ្ធិពល​ដ៏​ល្អ​មួយ​ដល់​​​មនុស្ស​ធម៌​​ និង​ជួយ​ឲ្យ​ជីវិត​កាន់​តែ​ប្រសើរ​»។
«ពួក​យើង​បាន​មើល​ឃើញ​ថា​ បណ្តាញ​ 5G គឺជា​កត្តាជម្រុញ​ដល់​ការ​ពង្រឹង​ជីវភាព​រស់​នៅ​ ​រួម​​មាន​ សុខភាព ការ​អប់​រំ​ និង​ការងារ​ ដែល​គាំទ្រ​ដល់​ឧស្សាហកម្ម​​និង​ដំណើរ​​ការ​​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ ក៏ដូច​ជា​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់​ឲ្យ​កាន់​តែ​រីក​ចម្រើន​»។​
លោក វ៉ាត់សុន (Watson) ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​​​​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​ជា​លើក​ដំបូង​នេះ​នឹង​ផ្តោត​ទៅ​លើផលិត​ផល​ និង​សេវា​ Enhanced Mobile Broadband (eMBB) ​ ​ល្បឿន​​មាតិកា​ ​និង​ Virtual and Augmented Reality សម្រាប់​ការ​អប់​រំ​ និង​កំសាន្ត​ ក៏​ដូច​ជា​​ឧបករណ៍​​សម្រាប់​សន្តិសុខ ​និង​ភាព​ងាយ​ស្រួល​នៅ​តាម​ផ្ទះ។​
លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ​​ក្រុម​ហ៊ុន Cellcard ​​​នឹង​បន្ត​បង្កើត​​ដំណោះ​ស្រាយ​ផ្សេង​ៗទៀត​​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​នានា​ និង​រដ្ឋាភិបាល​ ដូច​ជា​ Big Data Internet of Things (IoT) និង​ Artificial Intelligence។​
ការ​ដាក់​ចេញ​នូវ​គម្រោង​ 5G ដ៏​ធំ​របស់​ក្រុម​ហ៊ុន Cellcard ​ នា​ឆ្នាំ​២០២០​នឹង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ ស្រប​ពេល​ដែល​មជ្ឈមណ្ឌលផ្ទុកទិន្ន័យ (Data Centre) លំដាក់​ពិភព​លោក​​ក្នុង​ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ ត្រូវ​បាន​សាង​សង់​ឡើង​​ ជាមួយ​នឹង​​ទម្រង់ ​និង​ប្រព័ន្ធ​​ដ៏​ច្រើន​​ដែល​បាន​​ធ្វើ​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​ Cellcard ក្លាយ​ជា​​​អ្នក​ផ្តល់​សេវា​ទៅ​លើ​ របៀបរស់នៅបែបឌីជីថលនិងសេវាកម្មផ្នែកសហគ្រាស។

Cellcard first to launch real 5G trials in Cambodia, with speeds reaching 1.6Gbps | Cellcard
Cellcard has today announced its successful trials in Cambodia of the first Standalone (SA) 5G site reaching speeds of 1.6 Gigabits per second (Gbps).
The site in Phnom Penh is Cambodia’s first real 5G site meaning it is end-to-end with 5G radio to a 5G core network and able to accommodate network slicing for dedicated use cases.
The Cellcard team has commenced extensive testing providing astonishing results across all indicators of upload and download speeds, latency, handover and voice quality.
Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson said the trial was in readiness for the extensive 5G roll-out planned for early next year with key locations already identified in Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville.
The company’s leadership into 5G follows quickly after its aggressive 4G LTE roll-out since January 2017, accounting for a $200 million-plus investment to accelerate mobile data access and usage across the Kingdom.
Data traffic over Cellcard’s network has in the past two years grown 1000% and the average daily usage has risen from 200MB to 600MB.
“Cellcard is serious about its commitment to leading the Kingdom’s digital future with 5G technology to advance society, economy and wellbeing for all Cambodians,” Mr Watson said.
“As the only Cambodian-owned proudly Khmer operator it is our duty to ensure that the adoption of 5G in this market has greater humanitarian impact and indeed improves lives.
“We see 5G as an enabler to improving living standards including health, education, and employment – all while supporting industries and the government to progress, and for the local economy to prosper.”
Mr Watson said the first use cases for Cellcard 5G would focus on Enhanced Mobile Broadband (eMBB) products and services for superfast content streaming and Virtual and Augmented Reality for education and entertainment, as well as smart home applications for security and efficiency.
He said Cellcard would then build on the more complex solutions for industries and government bodies such as Big Data, Internet of Things (IoT), and Artificial Intelligence.
The large-scale roll-out of Cellcard 5G in 2020 will coincide with the construction of a new world-class Data Centre in Phnom Penh as well as a wide range of advanced platforms and systems that will see Cellcard become the premium provider of Digital Lifestyle and Enterprise Services.