សែលកាតសហការជាមួយអង្គការ Caring for Cambodia ធ្វើយុទ្ធនាការរត់តាមអនឡាញទូទាំងពិភពលោក ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សាលារៀនខេត្តសៀមរាប | សែលកាត
សែលកាតសហការជាមួយអង្គការ Caring for Cambodia ធ្វើយុទ្ធនាការរត់តាមអនឡាញទូទាំងពិភពលោក ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សាលារៀនខេត្តសៀមរាប
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: មេសា, ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ 29, 2021
សែលកាត ដែលជាក្រុមហ៊ុនជាមោទនភាពជាតិខ្មែរ និងជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់នូវសេវាទំនាក់ទំនងចល័តយូរជាងគេបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នឹងក្លាយជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភនៅក្នុងយុទ្ធនាការប្រណាំងប្រជែងកាយសម្បទា Race to Better Education របស់អង្គការ Caring for Cambodia សម្រាប់ឆ្នាំនេះ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងប្រចាំឆ្នាំជាលើកទីពីរ ប៉ុន្តែដោយសារស្ថានភាពជម្ងឺកូវីដក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ក៏ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរទៅជាការប្រណាំងប្រជែងកាយសម្បទាតាមអនឡាញក្នុងរយៈពេល 28 ថ្ងៃ ដោយបើកចំហជូនដល់អ្នកមានបំណងចង់ចូលរួមទាំងអស់នៅទូទាំងពិភពលោក។
លោក អ៊ុង សាវី អគ្គនាយកនៃសាលានិងនាយកប្រចាំប្រទេសរបស់អង្គការ CFC បានមានប្រសាសន៍ថា ជម្ងឺកូវីដ កំពុងជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់សហគមន៍ដែលសិស្សរបស់ពួកគេកំពុងតាំងលំនៅ ក្នុងខេត្តសៀមរាប ហេតុដូច្នេះហើយ យើងត្រូវការថវិកាចាំបាច់ជាបន្ទាន់ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ប្អូនៗដែលងាយរងគ្រោះបំផុតទាំងអស់នេះ។
លោក សាវី បានមានប្រសាសន៍បន្តថា៖ “យើងមិនអាចរង់ចាំទាល់តែជម្ងឺកូវីដត្រូវបានបញ្ចប់នោះទេ។ ការផ្តល់ជំនួយ គឺត្រូវការជាចាំបាច់ក្នុងពេលឥឡូវនេះ ហើយពួកយើងត្រូវរក្សាទំនាក់ទំនងជាមួយសិស្ស ក៏ដូចជាធានាថាពួកគេមានសុខសុវត្ថិភាពល្អ និងទទួលបានការគាំទ្រដែលពួកគេត្រូវការ រួមទាំងការអប់រំផងដែរ”។
“ដោយសារការធ្វើយុទ្ធនាការតាមអនឡាញ កំពុងទទួលបានការពេញនិយមជាខ្លាំង យើងបានធ្វើការផ្លាស់ប្តូរយុទ្ធនាការរត់ប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយ ទៅជាការប្រណាំងប្រជែងតាមអនឡាញ ពោលគឺអ្នកចូលរួមអាចចុះឈ្មោះ និងប្រកាសនូវសមិទ្ធិផលសុខភាពរបស់ពួកគេតាមអនឡាញដើម្បីរៃអង្គាសថវិកា”។
“ពេលនេះគឺជាពេលវេលាដ៏សក្តិសមបំផុតក្នុងការថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ និងហាត់ប្រាណដើម្បីឱ្យកាយសម្បទារឹងមាំ ដូច្នេះយើងសង្ឃឹមថា យុទ្ធនាការនេះ​ នឹងទទួលបានការគាំទ្រខ្លាំងក្នុងចំណោមអ្នករត់ប្រណាំង ដែលតែងធ្វើដំណើរមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា និងខេត្តសៀមរាប ដើម្បីចូលរួម”។
CFC គឺជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមិនសំដៅប្រាក់ចំណេញនិងសប្បុរសធម៌ ដែលកំពុងបើកដំណើរការគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន 21 នៅទូទាំងខេត្តសៀមរាប ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សិស្សចំនួន 7000នាក់។
យុទ្ធនាការ Race to Better Education នឹងប្រព្រឹត្តិទៅចាប់ពីថ្ងៃទី 01 ខែឧសភា រហូតដល់ថ្ងៃទី 28 ឧសភា។
ថវិការដែលប្រមូលបានពីព្រឹត្តិការណ៍នេះ នឹងផ្តល់ជូនដោយផ្ទាល់ទៅកាន់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីគាំទ្រដល់ការសិក្សារៀនសូត្ររបស់ពួកគេ ក៏ដូចជាការផ្តល់ជូននូវអាហារពីរពេលក្នុងមួយថ្ងៃផងដែរ។
កម្មវិធីដែលផ្តល់ជូននៅសាលា CFC រួមមានការអប់រំកុមារតូចៗ ICT/STEM សុខភាព ការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អាជីព សមភាពយេនឌ័រ និងការបណ្តុះបណ្តាលគុរកោសល្យជាដើម។
លោក អៀន វ៉ាតសុន (Ian Watson) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត កោតសរសើរចំពោះអង្គការ CFC ដែលបានជម្រុញឱ្យមានការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះឡើងតាមអនឡាញ។
“នេះមិនមែនត្រឹមតែជាបុព្វហេតុដ៏គួរឱ្យស្ងើចសរសើរប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជាគម្រូដ៏អស្ចារ្យមួយ ដែលសហគមន៍នៅទូទាំងពិភពលោក អាចធ្វើការរួមគ្នា បើទោះបីជាមានឧបសគ្គច្រើន និងស្ថិតនៅឆ្ងាយពីគ្នាយ៉ាងណាក៏ដោយ”។ “ក្រុមហ៊ុនសែលកាត និងក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ពិតជាមានក្តីសោមនស្សបំផុតដែលអាចចូលរួមជាមួយគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រដល់យុវជននៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ជាមួយនឹងបញ្ហាប្រឈមគ្រប់យ៉ាងដែលកំពុងកើតឡើងនាពេលនេះ យើងត្រូវចងចាំថា ការរក្សាការអប់រំដល់សិស្សានុសិស្ស ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់។ យើងសូមអបអរសាទដល់អង្គការ CFC ដែលបានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះឡើង ក៏ដូចជាកោតសរសើរដល់សិល្បករសិល្បការនីល្បីៗទាំងអស់ ដែលបានចូលរួមជួយគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ។
បុគ្គលល្បីៗដែលមានវត្តមាននៅក្នុងយុទ្ធនាការនេះរួមមាន អត្តពលិកអាជីពជនជាតិខ្មែរអាមេរិកាំង កញ្ញា អឹម សុវណ្ណារី ហើយលោក ឡាយ ប៊ុនឡេង និងលោក កែវ សៀក ក៏នឹងចូលរួមនៅក្នុងការប្រណាំងប្រជែងដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងរៃអង្គាសថវិកាដែលត្រូវការចាំបាច់ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់កុមារទុគ៌តផងដែរ។
កញ្ញា សុវណ្ណារី បានថ្លែងឱ្យដឹងថា៖ “រូបខ្ញុំពិតជាមានសំណាងខ្លាំងណាស់ ដែលមានក្រុមគ្រួសារ និងមិត្តភក្តិជួយគាំទ្រ នៅពេលដែលខ្ញុំកំពុងព្យាយាមសម្រេចអាជីពដែលជាក្តីសុបិនរបស់ខ្ញុំ”។ “កុមារគ្រប់រូបទាំងអស់ សក្តិសមនឹងទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព ហើយនាងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសខ្លាំងណាស់ ដែលមានឱកាសក្នុងការតបស្នងវិញ ក៏ដូចជាចូលរួមជាផ្នែកមួយនៃបុព្វហេតុដ៏មានតម្លៃបំផុតនេះ”។
យុទ្ធនាការ Race to Better Education តាមអនឡាញ មានផ្តល់ជូននូវជម្រើសចម្ងាយផ្សេងៗគ្នា សម្រាប់ការប្រណាំងប្រជែងរយៈពេល 28 ថ្ងៃ ដោយផ្អែកទៅលើចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់អ្នកចូលរួម។ ក្រៅពីការប្រណាំងប្រជែង រត់/ដើរ/ជិះកង់ ចម្ងាយ 180 ម៉ាយដ៏ពេញនិយមនោះ ក៏មានការប្រកួតប្រជែងជិះកង់ចម្ងាយ 600 ម៉ាយល៍ សម្រាប់អ្នកដែលនិយមចូលចិត្តជិះកង់ និងការប្រណាំង 60 ម៉ាយសម្រាប់កុមារ ដោយគ្រប់ផ្លូវធ្វើដំណើរទាំងអស់ នឹងនាំអ្នកចូលរួម ទៅទស្សនាទិដ្ឋភាពខេត្តសៀមរាប ដោយក្នុងនោះរួមមាន តំបន់ទេសចរណ៍ល្បីៗ ប្រាសាទបុរាណ រួមជាមួយនឹងអគារសិក្សារបស់អង្គការ CFC ផងដែរ។
រាល់ការប្រណាំងប្រជែងទាំងអស់ គឺអនុញ្ញាតឱ្យកំណត់ដោយខ្លួនឯង ហើយអ្នកចូលរួមអាចផ្តល់យោបល់ក្នុងការកំណត់ចម្ងាយដែលខ្លួនចង់បាន ដូច្នេះពួកគាត់ មិនចាំបាច់សម្រេចចម្ងាយផ្លូវទាំងមូល ដើម្បីអាចចូលរួមក្នុងយុទ្ធនាការនោះឡើយ។ លោកអ្នកអាចចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដើម្បីគាំទ្រដល់យុទ្ធនាការទាំងស្រុងរបស់សហគមន៍ CFC ដោយចុះឈ្មោះចូលរួមប្រណាំងប្រជែងនៅទីនេះ
អំពីអង្គការ Caring for Cambodiaអង្គការ Caring for Cambodia (CFC) ផ្តល់ការអប់រំដល់កុមារកម្ពុជាក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ដើម្បីធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជានាថ្ងៃអនាគត។ ទស្សនៈវិស័យរបស់អង្គការ CFC គឺមានតែការអប់រំប៉ុណ្ណោះ ដែលជួយឱ្យការផ្លាស់ប្តូរពិតប្រាកដ អាចកើតឡើងបាន។ តាមរយៈការផ្តល់នូវវិធីសាស្រ្តពហុជំនាញ CFC បានដកចេញនូវរបាំង និងផ្តល់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពដល់សិស្សចំនួន 7000 នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ នៅគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន 21 ដោយមានចាប់ពីសាលាមត្តេយ្យដល់ថ្នាក់ទី 12 នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបនៃប្រទេសកម្ពុជា។ ទស្សនៈវិស័យនេះ​ អាចសម្រេចទៅបាន តាមរយៈកម្មវិធីប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតចំនួន 10 រួមមាន ការអប់រំសុខភាព ICT/STEM និងសមភាពយេនឌ័រ ដែលផ្តល់ជូនទៅកាន់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ដោយឥតគិតថ្លៃ។ អង្គការ CFC ប្តេជ្ញាអនុវត្តន៍តាមការដឹកនាំកម្ពុជា ដើម្បីធានាថាបេសកកម្មរបស់ខ្លួន នឹងអាចដំណើរការទៅប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
អំពីសែលកាតសែលកាត គឺជាក្រុមហ៊ុនដែលបម្រើសេវាកម្មយូរជាងគេបំផុត និងជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ចល័តក្នុងស្រុកតែមួយគត់គ្រប់គ្រងដោយជនជាតិខ្មែរ 100% នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ សែលកាត ក៏ជាបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តដែលទទួលបាននូវពានរង្វាន់ច្រើនជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា ពោលគឺទទួលបានពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មជាង 30 សម្រាប់ឧត្តមភាពនៃបណ្តាញ។ សែលកាត គឺជាក្រុមហ៊ុនជាមោទនភាពរបស់ជាតិខ្មែរ ដែលតែងប្តេជ្ញាក្នុងការជួយលើកកម្ពស់យុវជនមានទេពកោសល្យ ក៏ដូចជាជួយលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចជាតិ តាមរយៈការសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់ខ្លួន នៃការបម្រើវិស័យឌីជីថលជូនដល់ពលរដ្ឋគ្រប់រូបក្នុងពេលអនាគត៕

Cellcard partners with Caring for Cambodia for global online fun run to support schools in Siem Reap | Cellcard
Cellcard partners with Caring for Cambodia for global online fun run to support schools in Siem Reap
Published Date: April, Thursday 29, 2021
Cellcard, Cambodia’s Proudly Khmer and longest serving mobile communications company, will be the Title Sponsor for this year’s Caring for Cambodia’s virtual fitness challenge Race to Better Education.
The event is in its second year but with the existing Covid situation will transform into a 28-day online fitness challenge open to participants from all over the world.
Caring for Cambodia (CFC) said Covid was having an immense impact on their student community in Siem Reap and funds were needed urgently to support those most vulnerable, said CFC Superintendent of Schools and Country Director Ung Savy.
“We cannot wait for Covid to be over, help is needed now and we must maintain contact with the students and ensure they are safe, well and get the support they need, including education” Ung said.
“With online alternatives becoming more common we have adapted our usual fun run to an online challenge where participants can register and post their fitness achievements online to raise funds.
“Right now is a good time to stay healthy and practice fitness so we hope it is a popular format this year for the runners who would normally travel to Cambodia and Siem Reap to participate.”
CFC in a nonprofit, non-governmental, charitable organisation that has 21 schools across Siem Reap supporting 7000 students.
The Race to Better Education will be launched on May 1 and run through May 28.
Money raised from the event will go directly to the students to support their ongoing education as well as two cooked meals a day.
Programs offered at CFC schools include Early Childhood Education, ICT/STEM, Health, Career Preparation, Gender Equity, and Teacher Training.
Cellcard CEO Ian Watson applauded CFC for pushing ahead with the event online.
“Not only is this a great cause, but it is a wonderful example of how the global community can work together despite the challenges and distances that we are all experiencing.”
“Cellcard and Royal Group are very happy to support the initiative and give the young people in Siem Reap some much-needed support.
“With everything going on right now, we must remember that maintaining  educational outreach for students is vitally important.”
“We congratulate CFC for staging the event and to all the celebrities getting behind the initiative.”
Celebrity participants such as professional athlete and Khmer-American Em Sovannahry, Bunleng Lay and Seak Keo will also be participating in the challenge to raise awareness and much-needed funds for the children in need.
“I have been fortunate to have family and friends support me throughout my dream career,” Em said.
“All children deserve quality education, and I’m honored to be able to give back and be a part of such a worthwhile cause.”
The virtual Race to Better Education includes a variety of distance options for the 28-day challenge depending on participants’ preferences.
In addition to the most popular 180-mile run/walk/bike challenge, there is a 600-mile cycling challenge for avid cyclists and a 60-mile challenge for children, with all routes taking participants on a virtual tour of Siem Reap, highlighting points of interest, temples, and of course the CFC campuses along the way.
All challenges are self-paced and distances are suggestions, so registrants do not need to complete the entire route in order to participate.
To join the event to support the CFC community throughout the challenge, please register here.
About Caring for Cambodia
Caring for Cambodia (CFC) is educating a generation of Cambodian children today, to make a difference for Cambodia’s tomorrow. CFC’s philosophy is that only through education can true change occur. By providing a multi-pronged approach, CFC removes barriers and provides quality education to 7,000 students annually across 21 schools from preschool through 12th grade in the Siem Reap area of Cambodia. This is accomplished through 10 innovative programs including Health Education, ICT/STEM, and Gender Equity, all at no cost to the students. CFC is dedicated to Cambodian leadership in order to ensure its mission is sustainable.
About Cellcard
Cellcard is Cambodia’s longest-serving and only 100 percent locally owned mobile communications company. It is also Cambodia’s most-awarded mobile network, having achieved more than 30 industry awards for network excellence. Cellcard is Proudly Khmer and is committed towards uplifting Cambodian talents and the Cambodian economy through realising its vision of a digitalised future for all.