Cellcard រក្សាតំណែងជាបណ្តាញទូរស័ព្ទឈានមុខគេនៅកម្ពុជា តាមរយៈសេចក្តីប្រកាសជាផ្លូវការនៅថ្ងៃនេះ នៅឯសន្និសីទ Mobile World Congress 2019 | សែលកាត
Cellcard រក្សាតំណែងជាបណ្តាញទូរស័ព្ទឈានមុខគេនៅកម្ពុជា តាមរយៈសេចក្តីប្រកាសជាផ្លូវការនៅថ្ងៃនេះ នៅឯសន្និសីទ Mobile World Congress 2019
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: កុម្ភៈ, ថ្ងៃ​អង្គារ 26, 2019
ក្រុមហ៊ុន Cellcard នៅថ្ងៃនេះ ត្រូវបានប្រកាសជាផ្លូវការលើឆាកអន្តរជាតិ ក្នុងសន្និសីទ Mobile World Congress នៅទីក្រុងបាសេឡូណា ប្រទេសអេស្ប៉ាញ ថាបានរក្សាតំណែងជាបណ្តាញទូរស័ព្ទឈានមុខគេនៅកម្ពុជា។
នៅថ្ងៃនេះ Cellcard ទទួលបានពានរង្វាន់ Ookla ជាបណ្ដាញទូរស័ព្ទមានល្បឿនអ៊ីនធើណេតលឿនជាងគេបំផុត ជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់បីសំខាន់ៗដូចជា រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តសៀមរាប និង ខេត្តព្រះសីហនុ។
ពានរង្វាន់នេះ ត្រូវបានឡើងទទួលដោយ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមហ៊ុនRoyal Group លោកIan Watson នាយកប្រតិបត្តិ និង លោក Jonjon Naval នាយកផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ដែលបានធ្វើដំណើរទៅទីក្រុង បាសេឡូណា  សម្រាប់កិច្ចពិភាក្សា និងកិច្ចប្រជុំទាក់ទងទៅនឹងការត្រៀមលក្ខណៈលើបច្ចេកវិទ្យា 5Gនិងទស្សនៈវិស័យរបស់ Royal Group លើប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
ពានរង្វាន់ទាំងពីរនេះ ត្រូវបានបង្ហាញនៅឯពិធីជាផ្លូវការដែលចូលរួមដោយថ្នាក់ដឹកនាំពីវិស័យទូរគមនាគមន៍អន្តរជាតិ និងអ្នកជំនាញ អ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកតំណាងសំខាន់ៗមកពីក្រសួងប្រៃ​សណីយ៍​និងទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា (MPTC)។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Cellcardលោក Ian Watson មានប្រសាសន៍ថាការទទួលបានពានរង្វាន់ជាថ្មីម្ត​ង​ទៀតនៅឆ្នាំនេះគឺជាក្ដីសោមនស្ស និង កិត្តិយសមួយដ៏ធំធេង។
លោក Watsonបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការទទួលស្គាល់នៅពេលនេះក្នុងដំណាក់កាលទីបួននៃការធ្វើតេស្តពីOokla​ គឺជាភស្តុតាងនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការផ្តល់បណ្តាញទំនាក់ទំនងលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោកដល់ប្រជាជនកម្ពុជា»។
«យើងមិនត្រឹមតែបំពេញតម្រូវការអ៊ីនធើណេតរបស់អតិថិជនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរៀបចំផែនការសំរាប់អនាគតក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ទិន្នន័យ pre-5G និង 5G ដែលមានល្បឿនឈានមុខគេ»។
លោកបន្ត៖​ «យើងផ្តោតខ្លាំងលើផែនការរបស់យើងសម្រាប់បច្ចេកវិទ្យា 5G ជាមួយផលិតផល សេវាកម្ម និងអាជីវករលក់ទូទាំងពិភពលោក»។
«ក្រុមហ៊ុនCellcard និងRoyal Group ក៏កំពុងពន្លឿនការផ្លាស់ប្តូរប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនយើងផងដែរ ដែលយើងផ្តល់បុគ្គលិករបស់យើងជាមួយនឹងឧបករណ៍ ជំនាញ និងធនធានដែលត្រូវការសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរដំណាក់កាលដ៏សំខាន់នេះ»។
លោកបាននិយាយថា MWC តែងតែជាកន្លែងប្រមូលផ្តុំគំនិតល្អៗដើម្បីស្វែងរក និងបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្តនៃបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ពេលអនាគត និងដើម្បីធានាឱ្យមានការឆ្ពោះទៅមុខ និងវឌ្ឍនភាពជានិច្ច។
អំពីពានរង្វាន់
Ookla «បណ្តាញទូរស័ព្ទលឿនជាងគេនៅប្រទេសកម្ពុជា»
របាយការណ៍ផ្លូវការបង្ហាញពីល្បឿនរបស់Cellcard សម្រាប់ត្រីមាសទី3- ទី4ឆ្នាំ 2018 ដែលមានល្បឿន 21.57 Mbps ។ ពិន្ទុនេះ រួមមានទាំងល្បឿននៃការទាញយកទាំង 23,62 Mbps និងល្បឿនផ្ទុកជាមធ្យម 14,58 Mbps នៅលើទូរស័ព្ទដែលមាន LTE ។
ពិន្ទុល្បឿនលឿនរបស់សែលកាតមានកម្រិត 21,57 ខ្ពស់ជាងគូប្រកួតប្រជែង:
• Smart: 12.49
• SEATEL: 8.12
• Metfone: 4.21
របាយការណ៍ពេញនឹងចេញជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី 28 ខែកុម្ភៈ លើគេហទំព័រ   https://www.speedtest.net/awards/cambodia/2018
តារាងពានរង្វាន់ដ៏គួរអោយចាប់អារម្មណ៍របស់ Cellcardចាប់តាំងពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា 4G LTE តាំងពីឆ្នាំ 2017 រួមមាន:
ខែកុម្ភៈ 2019                  បណ្តាញទូរស័ព្ទលឿនបំផុតពី Ookla សម្រាប់រយៈពេលពីខែកក្កដាដល់ខែធ្នូឆ្នាំ 2018
ខែមករា 2019                 ពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនល្អបំផុតរបស់កម្ពុជាពី CMO អាស៊ី
ខែធ្នូ 2018                      ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដែលរីកលូតលាស់លឿនបំផុតពី Global Banking & Finance Review
ប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តដែលទុកចិត្តបំផុតរបស់កម្ពុជាដោយIDG ASEAN
ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ 2018              ទូរគមនាគមន៍ដ៏ទុកចិត្តបំផុតឆ្នាំ2018 ក្នុង ប្រទេសកម្ពុជាដោយGlobal Brands Magazine
ខែកញ្ញាឆ្នាំ 2018 People’s Choice Award by 5G Asia (CXO Operator of the Year)
ខែកក្កដាឆ្នាំ 2018            បណ្តាញទូរស័ព្ទមានអ៊ីនធើណិតល្បឿនលឿនជាងគេពីOokla សម្រាប់អំឡុងខែមករាដល់ខែមិថុនាឆ្នាំ 2018
ខែមេសាឆ្នាំ 2018            បណ្តាញទូរស័ព្ទមានអ៊ីនធើណិតល្បឿនលឿនជាងគេ ពីOokla សម្រាប់ខែកក្កដាដល់ធ្នូឆ្នាំ 2017
ខែកុម្ភៈ 2018                  ល្បឿនទាញយក4G ​ ល្បឿនទាញយក3G  ល្បឿនទាញយកសរុប និង 3G Latency ពី OpenSignal សម្រាប់អំឡុងខែតុលាដល់ធ្នូ 2017
ខែកក្កដាឆ្នាំ 2017ប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ទុកចិត្តបំផុតនៅកម្ពុជាដោយIDG ASEAN
ខែមេសាឆ្នាំ 2017បណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនបំផុតពីOokla សម្រាប់អំឡុងខែមករាដល់មិថុនា 2017
អំពី Ookla
Ookla ដែលជាក្រុមហ៊ុនស្ថិតនៅពីក្រោយSpeedtest គឺជាអ្នកនាំមុខគេក្នុងការធ្វើតេស្តនិងវិភាគលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត​។​ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាង 15 ពាន់លានដងនៅទូទាំងពិភពលោក, Speedtest by Ookla គឺជាវិធីត្រឹមត្រូវបំផុតក្នុង​ការវាស់ស្ទង់លើបណ្តាញអ៊ីនធឺណិត។ Speedtestផ្តល់ជូននូវការយល់ឃើញឯករាជ្យអំពីល្បឿននិង​គុណភាពនៃការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិត។ ទាំងនេះផ្តល់ឱ្យអតិថិជននូវព័ត៌មានដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីយល់​និង​ដោះស្រាយបញ្ហាបទពិសោធន៍អ៊ីនធឺណិតរបស់ពួកគេ។ Ookla ផ្លាស់ប្តូរការធ្វើតេស្តពិភពលោករាប់ពាន់លាន​ទាំង​នេះឱ្យទៅជាឧបករណ៍ស្រាវជ្រាវសំខាន់ៗ។ ផលិតផលស្នូលរបស់ក្រុមហ៊ុនគឺ Speedtest Intelligence ដែលត្រូវបានប្រើប្រាស់ដោយISPs ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន ក្រុមហ៊ុននានា សា​កលវិទ្យាល័យ និង ភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលដែលជឿជាក់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់Ookla ចំពោះគុណភាព និងភាពអព្យាក្រិត្យ។ មានទីស្នាក់ការកណ្តាល​នៅទីក្រុងស៊ីថល រដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន និងការិយាល័យបន្ថែមទៀតនៅទីក្រុងDublin ប្រទេសអៀកឡង់ Ookla​ ​បានផ្តល់ការយល់ដឹងទូលំទូលាយទៅពិភពលោកទៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ចាប់តាំងពីឆ្នាំ 2006 ។

Cellcard has just been announced on the world stage at Mobile World Congress in Barcelona, Spain, that it has retained its network leadership in Cambodia.
Today Ookla® awarded Cellcard as the fastest mobile network in Cambodia. Cellcard were also fastest in the three key cities of Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville.
This is the fourth consecutive round of awards for Cellcard from Ookla reputed as world leaders for independent network measurement and reporting.
The award was accepted by Royal Group Chairman, Neak Oknha Kith Meng, Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson, and Chief Technology Officer Jonjon Naval who travelled to Barcelona for a series of panel discussions and meetings related to 5G readiness and the Royal Group’s vision for the digitisation of Cambodia.
The award was presented at an official presentation ceremony attended by international telecom leaders and experts, members of the press and key representatives of the Cambodian Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC).
Cellcard CEO Ian Watson said accepting the award again this year was a great pleasure and honor.
“Being recognised now for the fourth period of testing from Ookla is proof of our commitment to give Cambodian’s a world class network,” Mr Watson said.
“We are not just catering for our customer’s current demand for data, but planning for the future of pre 5G and 5G data services where speed will be the game changer.
“We are very focused on our plans for 5G with a full range of products, services and vendors from across the globe.
“Cellcard, and Royal Group, is also accelerating our own internal digital transformation as we equip our employees with the tools, skills and resources needed for this very critical step-change.”
He said MWC was always a great gathering of minds to explore and validate technology strategies for the future and to ensure focus remains on innovation and progress.
About the awards:
Ookla “Cambodia’s Fastest Mobile Network”
The official report shows Cellcard’s Speed Score for the Q3-Q4 2018 period as 21.57. Speed Score incorporates a measure of both the download speeds of 23.62 Mbps and average upload speeds of 14.58 Mbps on LTE-capable devices.
Cellcard’s speed score of 21.57 comes significantly higher than the competitors:
- Smart: 12.49
- SEATEL: 8.12
- Metfone: 4.21
The full report is available at: https://www.speedtest.net/awards/cambodia/2018
Cellcard’s impressive list of awards since launching its 4G LTE network in 2017 include:
Feb 2019 Fastest Mobile Network from Ookla for period July to December 2018
Jan 2019 Cambodia’s Best Brand Award from CMO Asia
Dec 2018 Fastest Growing Telecommunications Company from Global Banking & Finance Review
Cambodia’s Most Reliable Mobile Operator by IDG ASEAN
Nov 2018 Most Reliable Telecom 2018 – Cambodia by Global Brands Magazine
Sept 2018 People’s Choice Award by 5G Asia (CXO Operator of the Year)
July 2018 Fastest Mobile Network from Ookla for period January to June 2018
April 2018 Fastest Mobile Network from Ookla for period July – Dec 2017
Feb 2018 4G Download Speed, 3G Download Speed, Overall Download Speed and 3G Latency from OpenSignal for period Oct – Dec 2017
July 2017 Cambodia’s Most Reliable Telecom Operator by IDG ASEAN
April 2017 Fastest Mobile Network from Ookla for period of Jan – June 2017
About Ookla
Ookla®, the company behind Speedtest®, is the global leader in internet testing and analysis. Used over fifteen billion times worldwide, Speedtest by Ookla is the most accurate way to measure internet network performance. Speedtest provides people with independent insight into the speed and quality of their mobile and fixed broadband connections. This gives consumers the information they need to understand and troubleshoot their internet experience. Ookla transforms these billions of real-world tests into vital research tools. The company’s flagship enterprise product, Speedtest Intelligence, is used by ISPs, carriers, businesses, universities and government agencies alike who trust Ookla’s commitment to quality and neutrality. With headquarters located in Seattle, Washington and additional offices in Dublin, Ireland, Ookla has been providing global insight into the telecommunications industry since 2006.