ក្រុមហ៊ុន Cellcard ឈ្នះពានរង្វាន់ពី Ookla® លើ Speedtest ៣ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា | សែលកាត
ក្រុមហ៊ុន Cellcard បានប្រកាសនៅថ្ងៃនេះថា ក្រុមហ៊ុនបានឈ្នះពានរង្វាន់ពីស្ថាប័ន Ookla លើ Speedtest ក្នុងនាមជាប្រតិបត្តិករដែលមានភាពរីកចម្រើនមួយ នៅប្រទេសកម្ពុជាដែលត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ សម្រាប់ការនាំយក​​​បច្ចេកវិទ្យា 5G របស់ខ្លួន។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ផ្លួវការរបស់ពានរង្វាន់ Ookla Speedtest Awards សម្រាប់ត្រីមាសទី១ និង ទី២ ឆ្នាំ២០១៩ ក្រុមហ៊ុន Cellcard ត្រូវបានរំលេចយ៉ាងច្បាស់ថាជាជ័យលាភីមួយ មិនត្រឹមតែនៅទូទាំងប្រទេសប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែនៅរាជធានីភ្នំពេញ ក៏ដូចជាក្រុងប៉ោយប៉ែត និងក្រុងសិរីសោភ័ណ ដែលជាទីក្រុងដែលមានការរីកចម្រើនបំផុតនៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដែលជាព្រំដែនរវាងខ្មែរ និងថៃ។
នៅទូទាំងប្រទេស ក្រុមហ៊ុន Cellcard បានសម្រេចពិន្ទុនៃល្បឿនដល់ទៅ 17.51ពិន្ទុ ហើយ11.36 ពិន្ទុបានទៅលើក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលដេញប្រកៀក និង 3.46 ពិន្ទុ បានទៅលើក្រុមហ៊ុន Metfone ដែលជាដៃគូប្រកួតប្រជែងដ៏ធំមួយទៀត។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទថ្ងៃនេះ នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Cellcard លោក Ian Watson បាននិយាយថាពានរង្វាន់នេះបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តបន្ថែមទៀតរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការផ្តល់ជូននូវល្បឿនអ៊ីនធើណិតលឿនតាមដែលអាចធ្វើបានជូនអតិថិជន ដែលមានតម្រូវការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត។
«ទិន្នន័យនេះ កំពុងដើរតួនាទីកាន់តែចាំបាច់ខ្លាំងឡើងៗ នៅក្នុងជីវិតរស់នៅរបស់ប្រជាជន ខណៈពេលដែលតម្រូវការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេកាន់តែកើនឡើង។
«ពួកយើងកំពុងរៀបចំផែនការសម្រាប់តម្រូវការទិន្នន័យ ដើម្បីធ្វើការផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័សនាពេលអនាគតដ៏ខ្លី ពីព្រោះថាបច្ចេកវិទ្យា pre5G និង 5G របស់យើងផ្តល់លទ្ធភាពក្នុងការពង្រឹងសេវាអ៊ីនធើណេតលើទូរស័ព្ទដៃ។​
«អតិថិជនរបស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard នៅតំបន់មួយចំនួនអាចប្រើប្រាស់ល្បឿនទាញយករហូតដល់ទៅ 150 Mbps។ ជាមួយនឹងទីតាំងដែលត្រូវបានជ្រើសរើសដោយ 3CA និង MIMO ដែលអាចទាញយកល្បឿនរហូតដល់ 300mbps ហើយឆាប់ៗនេះល្បឿននឹងកើនឡើងដល់ទៅ​1Gbps ហើយអាចលឿនជាងនេះ ជាមួយនឹង​បច្ចេកវិទ្យា 5G។
«យុទ្ធសាស្ត្ររបស់ពួកយើង គឺផ្ដោតសំខាន់លើការផ្តល់ល្បឿនតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជនក្នុងការរស់នៅប្រកបដោយភាពទាន់សម័យរបស់ពួកគេ ដែលមិនមែនត្រឹមតែថ្ងៃនេះប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏សម្រាប់ថ្ងៃស្អែកបន្តទៀតដែរ»។
លោកបាននិយាយថា ស្របពេលដែលពានរង្វាន់ Ookla ថ្ងៃនេះត្រូវបានទទួលស្គាល់លើជោគជ័យរបស់Cellcard លើបច្ចេកវិទ្យា4G ល្បឿនអ៊ីនធើណេតនេះ គឺពិតជាការវាស់វែងដ៏សំខាន់សម្រាប់បច្ចេកវិទ្យា5G និងល្បឿនរបស់វា។
លោកបន្តថា៖ «Ookla បាន និងកំពុងតាមដានការដាក់ដំណើរការបច្ចេកវិទ្យា 5G នៅតាមបណ្តាទីក្រុងនានា និងនៅប្រទេសទូទាំងសកលលោកដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក កូរ៉េខាងត្បូង ស្វីស និង វៀតណាម»។
លោកបន្ថែមទៀតថា៖  «ពួកយើងទន្ទឹងមើលការដាក់បញ្ចូលប្រទេសកម្ពុជាទៅក្នុងបញ្ជីវាស់វែងទាំងនោះនៅដើមឆ្នាំក្រោយ ហើយពួកយើងក៏រំពឹងថានឹងមានប្រជាជនជាច្រើនដែលប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទ ឬ ឧបករណ៍ដែលអាចទ្រទ្រង់បច្ចេកវិទ្យា 5G​ បាន»។
លោក Watson បាននិយាយថា ក្រុមហ៊ុន Cellcard នឹងបន្តវិនិយោគបន្ថែមលើបច្ចេកវិទ្យា 4G ឲ្យបានទូទាំប្រទេសដើម្បីពង្រឹងបន្ថែមលើសេវាគ្របដណ្តប់ទាំងក្នុងផ្ទះ អគារ ផ្លូវសំខាន់ៗ និងទីប្រជុំជន។
«ប៉ុន្តែស្របគ្នានេះ យើងកំពុងធ្វើផែនការផ្តល់ជូនគម្រោងបន្ថែមសម្រាប់ 5G នៅតាមបណ្តាទីក្រុងសំខាន់ៗសម្រាប់ទាំងអតិថិជន ក៏ដូចជាសហគ្រាស»។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុន Cellcard បានបង្ហាញថាតើអនាគតនៅក្នុងពេលដ៏ខ្លីនេះនឹងមានរូបរាងដូចម្តេចសម្រាប់អតិថិជនជាមួយការដាក់បង្ហាញមនុស្ស hologram ដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា និងមាតិកា3D ដទៃទៀត រួមជាមួយ Augmented Reality ជាដើម។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានចូលរួមដោយ៖
• ប្រធាននិយ័តករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា ឯកឧត្តម ម៉ូវ ចរិយា
• រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​ ឯកឧត្តម សុខ ពុទ្ធិវុធ
• អតិថិជនពាណិជ្ជកម្មលំដាប់ VIPរបស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard
• ថ្នាក់ដឹកនាំក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប
ទាញយករបាយការណ៍ផ្លូវការពេញលេញរបស់ Ookla៖ https://www.speedtest.net/awards/cambodia/
អំពីពានរង្វាន់ Speedtest៖
Ookla «បណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តដែលលឿនជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា»
របាយការណ៍ផ្លូវការបង្ហាញថា ពិន្ទុល្បឿនរបស់ Cellcard សម្រាប់ត្រីមាសទី១និងទី២នៅឆ្នាំ២០១៩ គឺ 17.51។​ ​ ​ពិន្ទុរួមនៃល្បឿនបញ្ចូលទាំងការលើល្បឿននៃការទាញយក18.99 Mbps និងល្បឿនផ្ទុកជាមធ្យម 14.02 Mbps លើ​ឧ​បករណ៍ដែលមានសមត្ថភាពលើបច្ចេកវិទ្យា LTE។
ពិន្ទុរបស់ល្បឿន Cellcard គឺ 17.51 ដែលឈ្នះដាច់ដៃគូប្រកួតប្រជែង៖
• Smart: 11.36
• Yes: 7.66
• Metfone: 3.46
របាយការណ៍ពេញមាននៅ៖ https://www.speedtest.net/awards/cambodia/
តារាងពានរង្វាន់ដ៏គួរអោយចាប់អារម្មណ៍របស់ Cellcard ចាប់តាំងពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា 4G LTE ពីឆ្នាំ 2017 រួមមាន:
កក្កដា 2019       ពានរង្វាន់ បណ្តាញទំនាក់ទំនងទូរស័ព្ទចល័តដែលលឿនជាងគេបំផុតនៅកម្ពុជា ពីOokla ពីអំឡុងខែមករា ដល់ មិថុនា ឆ្នាំ២០១៩
ឧសភា 2019      ពានរង្វាន់ អ្នកផ្តល់សេវាទូរស័ព្ទចល័តល្អជាងគេ ដោយ International Finance
ពានរង្វាន់ The Best Emerging Market Operator ដែលផ្តល់ជូនដោយទូរគមនាគមន៍អាស៊ី
កុម្ភៈ 2019          ពានរង្វាន់បណ្តាញទូរស័ព្ទដែលលឿនបំផុតផ្តល់ជូនដោយស្ថាប័ន Ookla  សម្រាប់ខែ
កក្កដាដល់ខែធ្នូ 2018
«បទពិសោធន៍នាំមុខគេលើល្បឿនទាញយក និងល្បឿនអាប់ឡូត» ពី Opensignal  សម្រាប់ខែតុលាដល់ខែធ្នូ 2018
មករា 2019         ពានរង្វាន់ Cambodia’s Best Brand Award ពី CMO Asia
ធ្នូ 2018              ពានរង្វាន់ក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដែលលូតលាស់លឿនបំផុត ពី Global Banking &Finance Review
ពានរង្វាន់អ្នកផ្តល់បណ្តាញទូរស័ព្ទដែលគួរទុកចិត្តបំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ពី IDG ASEAN
វិច្ឆិកា 2018         ទូរគមនាគមន៍ដ៏គួរទុកចិត្តបំផុតឆ្នាំ 2018 ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ពី Global Brands Magazine
កញ្ញា 2018         ពានរង្វាន់  People’s Choice Award  ពីបច្ចេកវិទ្យា 5G  អាស៊ី (ប្រចាំឆ្នាំ CXO Operator)
កក្កដា 2018       ពានរង្វាន់បណ្តាញទូរស័ព្ទដែលលឿនបំផុតផ្តល់ជូនដោយស្ថាប័ន Ookla  សម្រាប់ខែ
មករា​ ដល់ខែមិថុនា 2018
មេសា 2018       ពានរង្វាន់បណ្តាញទូរស័ព្ទដែលលឿនបំផុតផ្តល់ជូនដោយស្ថាប័ន Ookla  សម្រាប់ខែ
កក្កដា ដល់ខែធ្នូ 2017
កុម្ភៈ 2018          4G ល្បឿនទាញយក 3Gល្បឿនទាញយក ល្បឿនទាញយកសរុបនិង 3G Latency ពី
OpenSignal សម្រាប់អំឡុងពេលខែតុលាដល់ធ្នូ 2017 ខែ តុលាដល់ខែធ្នូ
កក្កដា 2017       ប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ដែលទុកចិត្តបំផុតរបស់កម្ពុជាដោយIDG ASEAN
មេសា  2017      បណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនបំផុតពី Ooklaសម្រាប់អំឡុងខែមករាដល់មិថុនា 2017
អំពី Ookla
Ookla ដែលជាក្រុមហ៊ុនស្ថិតនៅពីក្រោយSpeedtest គឺជាអ្នកនាំមុខគេក្នុងការធ្វើតេស្តនិងវិភាគលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត​។ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាង 20 ពាន់លានដងនៅទូទាំងពិភពលោក Speedtest by Ookla គឺជាវិធីត្រឹមត្រូវបំ​ផុត​ក្នុងការវាស់ស្ទង់លើបណ្តាញអ៊ីនធឺណិត។ Speedtest ផ្តល់ជូនអ្នកដែលមានការយល់ឃើញឯករាជ្យអំពីល្បឿននិងគុណភាពនៃការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិតនិងចល័តថេរ។ ទាំងនេះផ្តល់ឱ្យអតិថិជននូវព័ត៌មានដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីយល់ និងដោះស្រាយបញ្ហាបទពិសោធន៍អ៊ីនធើណិតរបស់ពួកគេ។ Ookla ផ្លាស់ប្តូរការធ្វើតេស្តពិភពលោក​រាប់ពាន់លានទាំងនេះឱ្យទៅជាឧបករណ៍ស្រាវជ្រាវសំខាន់ៗ។ ផលិតផលស្នូលរបស់ក្រុមហ៊ុនគឺ Speed​test​ Intelligence ដែលត្រូវបានប្រើប្រាស់ដោយ ISPs ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន ក្រុមហ៊ុននានា សាកលវិទ្យាល័យ​ និង ភ្នាក់​ងាររដ្ឋាភិបាលដែលជឿជាក់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ Ookla ចំពោះគុណភាពនិងអព្យាក្រិត្យ។ ដោយមានទីស្នាក់​ការកណ្តាលនៅទីក្រុងស៊ីថល រដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន និងការិយាល័យបន្ថែមទៀតនៅទីក្រុង Dublin ប្រទេសអៀកឡង់ Ookla បានផ្តល់ការយល់ដឹងទូលំទូលាយទៅពិភពលោកទៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ចាប់តាំងពីឆ្នាំ 2006 ។

Cellcard wins Ookla® Speedtest Awards™ for 3rd year in a row | Cellcard
Cellcard today announced its third year of winning the Ookla Speedtest Awards for Cambodia as the operator progresses its readiness plans for 5G.
In the official Ookla Speedtest Awards report for Q1-Q2 2019, Cellcard emerges as the clear winner not only nation-wide but also in Phnom Penh as well as Poi Pet and Serei Saophoanon which are two rapidly increasing cities in Banteay Meanchey on the Thai border.
Nation-wide, Cellcard had a Speed Score of 17.51 – compared to the closest competitor Smart Axiata who had a Speed Score of 11.36 and the next major rival, Metfone, who had a Speed Score of 3.46.
Speaking at the press conference today, Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson said the awards further cemented Cellcard’s commitment to providing the best possible speeds for customers who continue to demand higher and higher volumes of data.
“Data is playing an ever-increasing role in people’s lives as they increase their daily usage of digital services.
“We are already planning for data usage to change dramatically in the very near future as our pre5G and 5G network enables Enhanced Mobile Broadband.
“Cellcard customers in some locations can already reach download speeds up to 150 Mbps. With selected sites of 3CA and MIMO that can reach up to 300mbps, and soon with 5G speeds will reach more than 1Gbps and even more.
“Our strategy has been centred on delivering the speeds needed by customers to live their digital lifestyle not just today but for tomorrow.”
He said while today’s Ookla awards were in recognition of Cellcard’s achievement on its network, speed would be a critical measure also for its 5G layer along with bandwidth.
“Ookla is already tracking 5G rollouts in cities and countries across the globe such as the USA, South Korea, and Switzerland.
“We look forward to adding Cambodia to that list as early as next year when we expect to see a critical mass of users on 5G enabled devices.”
Mr. Watson said Cellcard would continue to invest in 4G network nation-wide to further enhance indoor coverage, main roads coverage, and high capacity city areas.
“But in parallel, we are delivering on our plans for 5G in the key cities for both residential and enterprise customers.”
In the press event today Cellcard demonstrated what the near future would look like for customers with the first human hologram in Cambodia, other 3D contents and Augmented Reality.
The event was attended by;
• Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) Secretary of State His Excellency Sok Puthyvuth,
• Chairman of Telecommunication Regulator of Cambodia (TRC) His Excellency Moa Chakrya,
• Cellcard VIP business customers &
• Royal Group Executives.
For the full official Ookla report download: https://www.speedtest.net/awards/cambodia/
About the Speedtest Awards:
Ookla “Cambodia’s Fastest Mobile Network
The official report shows Cellcard’s Speed Score for the Q1-Q2 2019 period as 17.51. Speed Score incorporates a measure of both the download speeds of 18.99 Mbps and average upload speeds of 14.02 Mbps on LTE-capable devices.
Cellcard’s Speed Score of 17.51 comes significantly higher than the competitors:
• Smart: 11.36
• Yes: 7.66
• Metfone: 3.46
The full report is available at https://www.speedtest.net/awards/cambodia/
July 2019              Fastest Mobile Network from Ookla for the period of Jan – June 2019
May 2019             The Best Mobile Network Service Provider awarded by International Finance
The Best Emerging Market Operator awarded by Telecom Asia
Feb 2019              Fastest Mobile Network from Ookla for period July to December 2018
“Download Speed Experience” & “Upload Speed Experience” from Opensignal for period October to December 2018
Dec 2018              Fastest-Growing Telecommunications Company from Global Banking & Finance Review
Sept 2018            People’s Choice Award by 5G Asia (CXO Operator of the Year)
July 2018              Fastest Mobile Network from Ookla for period January to June 2018
April 2018            Fastest Mobile Network from Ookla for period July – Dec 2017
Feb 2018              4G Download Speed, 3G Download Speed, Overall Download Speed, and 3G Latency from Opensignal for period Oct-Dec 2017
April 2017            Fastest Mobile Network from Ookla for the period of Jan – June 2017
About Ookla
Ookla®, the company behind Speedtest®, is the global leader in internet testing and analysis. Used over twenty-four billion times worldwide, Speedtest by Ookla is the most accurate way to measure internet network performance. Speedtest provides people with independent insight into the speed and quality of their mobile and fixed broadband connections. This gives consumers the information they need to understand and troubleshoot their internet experience. Ookla transforms these billions of real-world tests into vital research tools. The company’s flagship enterprise product, Speedtest Intelligence, is used by ISPs, carriers, businesses, universities and government agencies alike who trust Ookla’s commitment to quality and neutrality. With headquarters located in Seattle, Washington, and additional offices in Dublin, Ireland, Ookla has been providing global insight into the telecommunications industry since 2006.