កម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំឌីជីថល សម្រាប់គ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា | សែលកាត
រាជធានីភ្នំពេញ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (ថ្ងៃទី១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤)– នាយកដ្ឋានបរិវត្តកម្មឌីជីថល នៃក្រសួងអប់រំ​ យុវជន​ និងកីឡា​ សហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក (សែលកាត) បានចាប់ផ្តើមដំណើរការ លើគម្រោង កម្មវិធីពង្រឹង ការអប់រំឌីជីថល សម្រាប់គ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជាហើយ។ គម្រោងនេះ បានផ្តួចផ្តើម និងគាំទ្រហិរញ្ញប្បទានឧបត្ថម្ភពីមូលនិធិ ស.អ (CBRD FUND) របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្នុងគោលបំណង ធ្វើបរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ ក្នុងប្រទេស ដោយបំប៉នជំនាញឌីជីថលសំខាន់ៗ​ដល់គ្រូបង្រៀន។
កម្មវិធីនេះ នឹងអនុវត្តចាប់ពី ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ រហូតដល់ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយផ្តោតលើ ការពង្រឹងគុណភាពគ្រូឧទ្ទេសចំនួន​៤០រូប គរុសិស្សចំនួន៦០០នាក់ នៅតាមគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ គ្រូបង្រៀនចំនួន១៥០០នាក់ ទាំងកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សា នៅតាមខេត្តគោលដៅ និងសិស្សានុសិស្សជាង ៥០.០០០ នាក់ទូទាំងប្រទេសដែលនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍បន្តរពីបណ្តុះបណ្តាលលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់នេះ។
ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការពង្រឹងការអប់រំឌីជីថល និងការស្រាវជ្រាវ ដល់គ្រូបង្រៀន គម្រោងនេះ នឹងផ្តល់ធនធាន បច្ចេកវិទ្យា គាំទ្រដល់គ្រូបណ្តុះបណ្តាល គ្រូឧទ្ទេស គរុសិស្ស គ្រូបង្រៀន និងអ្នកស្រាវជ្រាវក្នុងការបង្កើតមាតិកាឌីជីថល។​​ ធនធានទាំងនេះនឹងអាច ផ្តល់លទ្ធភាព ដល់លោកគ្រូ និងអ្នកគ្រូបានប្រើប្រាស់បច្ចេកទេសផ្នែកឌីជីថល និង ទំនាក់ទំនងគ្នាតាមកម្មវិធីនេះដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លោក សុក ថា ប្រធាននាយកដ្ឋាន នៃនាយកដ្ឋានបរិវត្តកម្មឌីជីថល បានមានប្រសាសន៍ថា “កម្មវិធីនេះ ស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្ត្រអប់រំ ឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ និងជាជំហានដ៏សំខាន់ឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវបរិវត្តកម្មឌីជីថលក្នុងវិស័យអប់រំ ក្រោមការដឹកនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា” ។ ការសហប្រតិបត្តិការនេះ បង្ហាញពីសក្ដានុពលដ៏សំខាន់នៃការរួមចំណែករបស់វិស័យឯកជន ក្នុងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពឌីជីថលរបស់គ្រូបង្រៀន និយាយដោយឡែក និងនិយាយជារួម គឺជាការជំរុញការអប់រំឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
លោក Johnny Wong នាយកប្រតិបត្តិ នាយកដ្ឋានពាណិជ្ជកម្ម នៃក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក លោកបានបង្ហាញពីក្តីរីករាយ នៃការសហប្រតិបត្តិការនេះថា “យើងខ្ញុំ នឹងផ្តល់ ឧបករណ៍ឌីជីថលជូនគ្រូបង្រៀន  តាមត្រូវការចាំបាច់ ដើម្បីឱ្យការសិក្សារបស់ពួកគាត់សម្រេចបានជោគជ័យក្នុងយុគសម័យឌីជីថលនេះ” ។
កម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំឌីជីថលសម្រាប់គ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយ នៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការធ្វើទំនើបកម្ម ប្រព័ន្ធអប់រំរបស់ខ្លួនសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស សម្រាប់អនាគត។
ថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន សែលកាត បានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដើម្បីរៀបចំវេទិកាអប់រំឌីជីថល។ វេទិកានេះបានប្រមូលផ្តុំភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈម ចែករំលែកការអនុវត្តបទពិសោធន៏ល្អៗ និងស្វែងរកដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត សម្រាប់ការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រអប់រំផ្នែកឌីជីថល។
វេទិកានេះ បានផ្តោតលើសក្តានុពលនៃប្រព័ន្ធឌីជីថលគ្រប់គ្រងព័ត៌មានសាលារៀនឌីជីថល (SMIS) ដើម្បីកែលម្អការគ្រប់គ្រង រដ្ឋបាលសាលារៀន ជម្រុញការកែលម្អប្រព័ន្ធការរៀនសូត្ររបស់សិស្សានុសិស្ស និងសម្រួលដល់ប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ។ តាមរយៈការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រួសត្រាយផ្លូវ សម្រាប់វិស័យអប់រំឱ្យដំណើរការបានល្អ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់កម្ពុជា។

STRENGTHENING OF TEACHER DIGITAL TRAINING PROGRAMS IN CAMBODIA | Cellcard
Phnom Penh, Cambodia [13th September 2024] – The Department of Digital Transformation of the Ministry of Education, Youth, and Sport, in partnership with CAMGSM PLC. (Cellcard), has launched a program aimed at strengthening of teachers digital training programs in Cambodia. This initiative, supported by the CBRD Fund of the Ministry of Post and Telecommunications, aims to transform education in the country by equipping teachers with essential digital skills.
The program, which will run from September 2024 to April 2026, focuses on enhancing teacher qualifications, developing digital literacy resources, and introducing innovative teaching methods. By providing training to 40 teacher trainers, 600 student teachers at the training institutes and 1,500 teachers of primary and secondary schools in the target provinces, the program will benefit over 50,000 students nationwide.
To facilitate teachers’ digital training and research, the program will provide essential technological resources to support teacher trainers, student teachers, teachers and researchers involved in digital content creation. These resources will enable them to access the necessary tools and connectivity to effectively participate in the program.
“This program aligns with the Education Strategic Plan 2024-2028 and is a crucial step towards achieving a digital transformation in the education sector, under the leadership of H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Deputy Prime Minister and Minister of Education, Youth and Sport,” said Mr. Sok Tha, Director of the Department of Digital Transformation. This partnership demonstrates the significant potential of private sector contributions to enhancing teachers’ digital competencies and, in general, advancing digital education in Cambodia.
Johnny Wong, Division Chief Commercial Officer at CAMGSM PLC., expressed his enthusiasm for the partnership. “We are committed to providing the teachers with the tools they need to succeed in the digital age,” he said.
The program to strengthen teachers’ digital training marks a significant milestone in Cambodia’s efforts to modernise its education system and prepare students for the future.
Recently, Cellcard has also partnered with the Ministry of Education, Youth and Sports to organize the Digital Education Forum. This forum brought together key stakeholders to discuss challenges, share best practices, and explore innovative solutions for implementing digital education strategies.
The forum focused on the potential of digital school management information systems (SMIS) to improve school administration, enhance student learning, and facilitate financial transactions. By fostering collaboration and knowledge exchange, this initiative paves the way for Cambodia’s digitally transformed education sector.